'Bosna Hersek'

Seçimlerde Usulsüzlük Yapıldığı İddiasıyla Srebrenitsa ve Tuzla Şehirlerinde Operasyonlar Düzenlendi

Bosna Hersek Savcılığının 15 Kasım'daki yerel seçimlerde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle verdiği talimatla, özel polis birlikleri Srebrenitsa ve Tuzla şehirlerinde operasyon düzenledi. 

15 Kasım’daki yerel seçimlerde usulsüzlük iddiasına yönelik Bosna Hersek Savcılığı tarafından yapılan açıklamada, vuku bulan operasyonların oy kullanma hakkının ihlali ve kişisel verilerin izinsiz kullanımı iddiaları üzerine yapıldığı ifade edildi.

Operasyonların yurt dışından oy kullanan vatandaşların şikayetleri üzerine başlatıldığına işaret edilirken, konunun hassasiyeti gereği daha fazla bilgi paylaşımı yapılmayacağı da bildirildi.

Bosna‘daki savaşta Boşnaklara yönelik soykırım suçu işlenen ve bu nedenle seçimlerin ayrı bir önem taşıdığı Srebrenitsa şehrinde usulsüzlük yapıldığını savunan Srebrenitsa’nın eski Boşnak belediye başkanı Camil Durakovic, düzenlenen operasyonlardan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Suçluların bir an önce yakalanıp cezalandırılması temennisinde bulunan Durakovic, “SIPA’nın operasyonları, devam eden davamızda bize cesaret veriyor. Ne yazık ki seçimlerde insanların kimlikleri çalındı ve Sırbistan’dan oy kullanmaya zorlandılar.” dedi.

Merkez Seçim Komisyonu Seçimlerde Usulsüzlük İddiaları Üzerine Soruşturma Başlatmıştı

Merkez Seçim Komisyonu (CIK), geçen haftalarda diasporadan gelecek oylar dışında Srebrenitsa’daki tüm oyların sayıldığını ve Sırp partilerin ortak adayı ve mevcut belediye başkanı Mladen Grujicic’in önde olduğunu açıklamıştı.

Seçim öncesi ve sonrası Srebrenitsa’daki ana gündem maddesini Sırpların seçimlerde usulsüzlük yaptığına dair iddialar oluştururken, seçim günü Sırbistan plakalı onlarca aracın Srebrenitsa’ya seçmen taşıdığı da öne sürülmüştü.

Boşnakları tek çatı altında toplayan “Benim Adresim: Srebrenitsa” isimli inisiyatif, seçim günü yaklaşık 200 kişinin sahte belgelerle oy kullandığını ve şehirdeki seçimin iptal edilmesi gerektiğini belirtirken, iddialar üzerine CIK de soruşturma başlatılması kararı almıştı. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler