'KORONA'

Hollanda, Belçika ve Almanya’dan Ortak “Evde Kalın” Çağrısı

Hollanda, Belçika ve Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı ortak video mesajı yayınlayarak yeni tip koronavirüs vaka sayılarının artması nedeniyle "evde kalın" çağrısında bulundu.

Fotoğraf: Shutterstock / Nancy Beijersbergen

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Belçika Başbakanı Alexander De Croo ile KRV Eyalet Başbakanı Armin Laschet sosyal medya hesaplarından yayımladıkları ortak video mesajda, Kovid-19 vakalarının artması nedeniyle “lütfen evde kalın” çağrısı yaptı. Rutte, yaptığı konuşmada, Hollandalıların komşu ülkeler olan Belçika ve Almanya’yı ziyaret etmeyi sevdiklerini belirterek, “Tabii ki bunun nedeni güzel şehirlerin, köylerin, doğanın, kültürün, yemeklerin olması ve yapabileceğiniz alışverişten dolayıdır. Ama şu anki durumda, sınırları sadece biz geçmiyoruz, virüs de bizimle sınırı geçiyor.” dedi. Rutte, sadece önem arz eden seyahatler için sınır dışına çıkılması çağrısında bulunarak, “Korona zamanlarında iyi komşular olarak birbirimizle dayanışma içerisinde olmalıyız. Bu da maalesef mümkün olduğunca evde kalmak anlamına geliyor. Bu nedenle, Belçika ve Almanya ülkeleri ile birlikte size sesleniyorum: Evde kalın.” ifadelerini kullandı.

De Croo da mevcut dönemde sınır ötesine eğlence ve alışveriş için geçilmemesini istedi. Virüsü yenmenin tek yolunun evde kalarak temastan kaçınmak olduğunu vurgulayan De Croo, “Kurallara ne kadar iyi uyarsak o kadar çabuk tekrar görüşmelere başlayabiliriz.” diye konuştu. KRV Başbakanı Laschet ise Belçika’ya alışverişe gidilmemesini isteyerek, “Virüsü sınırın ötesine taşımayın.” şeklinde konuştu.

Almanya ve Hollanda’da Dükkanlar ve Okullar Kapandı

Almanya’da artan koronavirüs vakaları nedeniyle bu 16 Aralık 2020 tarihinden itibaren toplumsal ve ekonomik hayat büyük ölçüde duracak. 10 Ocak’a kadar sürmesi planlanan ülke genelindeki karantinada sadece benzin istasyonları, oto tamircileri, eczaneler, optikler, bankalar gibi temel ihtiyaçlarla ilgili iş yerleri açık kalacak. Bunun dışında perakende satış yapan işletmeler, güzellik merkezleri, berber, kuaför ve masaj salonları ile dövmeciler ise salgın tedbirleri kapsamında kapalı kalacağı açıklanmıştı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, ulusa sesleniş konuşmasında, okullar, tüm pazar ve mağazaların 19 Ocak’a kadar kapatıldığını açıkladı. Rutte, 14 Ekim’de yürürlüğe giren “kısmi karantina” uygulamasının vaka sayılarının düşürülmesi için yeterli olmadığını, son dönemde günlük yeni vakaların arttığını, Kovid-19 kaynaklı ölü sayılarının da yükseldiğini ifade etti. (AA/P)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler