Cami Saldırısı Almanya’da Yeni Yılın İlk Saatlerinde Cami Saldırısı Gerçekleştirildi

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletindeki Sontheim beldesinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Fatih Camii, 1 Ocak gecesi sabaha karşı saldırıya uğradı.

admin 1 Ocak 2021

DİTİB’e bağlı Sontheim Fatih Camii yeni yılın ilk saatlerinde saldırıya uğradı. Sabah saat 4:20’de gerçekleştirilen saldırıda, saldırgan cami önünde duran ahşap bankla kadınlara ayrılmış olan bölümün camını kırdı.

Caminin bitişiğindeki lojmanda ikamet eden ve saldırıya bizzat şahit olan Fatih Camii İmam Hatibi Turhan Demirel yaşanılanları Perspektif’e şöyle anlattı: İlk önce kapının açılmak için zorlandığını duydum. Kapıyı açabilseydi saldırgan zaten direk benimle karşılaşacaktı. Kapıyı açamayınca caminin önünde duran oturakla kadınlar bölümünün camını kırmış. Ben durumu hemen cami başkanımıza bildirdim. Güvenlik için dışarıya çıkmamamı rica etti. Birkaç dakika sonra camdan dışarıya baktığımda ise kimse yoktu.”

Cami Başkanı Ali Özdemir ise saldırı haberini alır almaz önce polisi haberdar ettiğini, sonra da hemen camiye hareket ettiğini söyledi. Olay yerine intikal eden polisler saldırıyla ilgili tutanak tuttu.

Cami önünde bulunan kardaki bisiklet izinden saldırganın camiye bisikletiyle ulaştığı ve saldırıyı gerçekleştiren kişinin tek kişi olabileceği sanılıyor.

Sontheim Fatih Camii geçtiğimiz aralık ayında da benzer bir saldırıya uğramıştı. Gece yarısı cami duvarlarına sprey boyayla haç çizip yazılar yazan fail veya failler, cami tabelasını da karalamıştı. (P)

 

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |