ALMANYA Almanya’da Şiddet Yanlısı Aşırı Sağcıların Sayısı 13 Bin’e Ulaştı

Almanya’da aşırı sağcılar tarafından 2020 yılında 19 bin 703 suç işlendi, bunların 902’si şiddet eylemi olarak kayıtlara geçti.

ehisim 7 Ocak 2021

Almanya’da güvenlik birimlerinin tespit ettiği şiddet yanlısı aşırı sağcıların sayısının 2020’de 13 bin 300’e yükseldiği bildirildi. Tagesspiegel gazetesinin Alman güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, 2020’de ülkedeki aşırı sağcıların sayısı, bir önceki yıla 1200 artarak 33 bin 300’e ulaştı. Şiddet yanlısı aşırı sağcıların sayısı da 2019’a göre 300 artarak, 13 bin 300’e yükseldi. Aşırı sağcılar tarafından 2020’nin ocak-kasım döneminde 19 bin 703 suç işlendi, bunların 902’si şiddet eylemi olarak kayıtlara geçti.

Toplamda 9 Kişi Yaşamını Yitirdi

Aynı dönemde aşı sağcı şiddet eylemi sonucunda 9 kişi yaşamını yitirdi, 283 kişi yaralandı. Almanya’nın iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izlenen ve aralarında aşırı sağcıların da bulunduğu “Reichsbürger” örgütü yandaşlarının sayısı da 1000 kişi artarak 20 bine ulaştı.

Almanya Federal Cumhuriyeti’ni ve hukuk devletini tanımayan “Reichsbürger” örgütü taraftarları özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine karşı yapılan gösterilerde yer aldı. Haberde, güvenlik birimlerinin bu sayılara ekleme yapabileceği için buradaki rakamların kesin olmadığı ve sayıların artabileceğine işaret edildi. Alman hükümeti aşırı sağcılarla ilgili nihai sayıları mart ayından sonra açıklıyor.

Almanya’da Güvenlik Birimlerinde 350’den Fazla Aşırı Sağ Şüpheli Vaka

Welt am Sonntag gazetesinin ülkede iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın (BfV) gizli raporuna dayandırdığı haberinde, güvenlik birimlerinde çalışanlar arasında 2017 yılının ocak ayından 2020 yılının mart ayına kadar 350’den fazla aşırı sağcı şüpheli vakanın kayda geçtiği ifade edilmişti.

BfV’nin ülkedeki diğer istihbarat birimleri ve emniyetten aldığı vaka sayılarını derlediği ve üzerinde analiz çalışması başlattığı belirtilen haberde, şüpheli vakaların soruşturulmaya devam ettiği bilgisi paylaşılmıştı. Haberde ayrıca, Almanya’da son dönemde Hessen, Kuzey Ren Vestfalya ve Mecklenburg Vorpommern eyaletlerindeki emniyet çalışanları içinde ortaya çıkan aşırı sağcı vakaların ise söz konusu raporda yer almadığı vurgulanmıştı. (AA/P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |