'Kovid-19'

İngiltere’de Milyonlarca İnsan Salgın Nedeniyle Borçlandı

İngiltere'de yaklaşık 9 milyon kişi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkileri nedeniyle borçlanmak zorunda kaldı.

Fotoğraf: Shutterstock.com

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre, aralık 2020 itibarıyla İngiltere’de yaklaşık 9 milyon kişi, salgın nedeniyle borçlanma yoluna gitti. Ülkede, bin sterlinin üzerinde borçlananların nüfusa oranı haziran 2020’ye kadar yüzde 35’ten yüzde 45’e yükseldi. ONS açıklamasında, salgının oluşturduğu koşullar nedeniyle serbest meslek sahiplerinin daha çok borçlanmak zorunda kaldığı belirtildi.

Açıklamada istihdam piyasasında salgının etkilerinin en çok düşük gelirli gençler arasında hissedildiği kaydedildi. 30 yaşın altında ve yıllık geliri 10 bin sterlinin altında olanların çalıştıkları şirketler tarafından ağırlıklı olarak açığa alınarak hükûmetin maaş destek programından faydalandırıldığı aktarıldı.

Ayrıca salgın döneminde İngiltere’de en yüksek gelir grubunda olanların yüzde 52’sinin maaşlarını tam almaya devam ettiği, en düşük gelir grubunda ise maaşını tam alanların sadece yüzde 28 seviyesinde olduğu bildirildi.

“Salgın En Çok Gençleri Ve Çocuklu Aileleri Etkiledi”

ONS Analisti Gueorguie Vassilev, konuya ilişkin değerlendirmesinde, salgının ekonomik anlamda ilk aylarda çok insanı etkilediğini belirterek, “İnsanlar ya hükûmetin maaş destek programından faydalanmak durumunda kaldı ya da çalışma saatleri düşürüldü.” ifadesini kullandı.

Vassilev, İngiltere’de hane halkları arasında gelir farkının büyümeye devam ettiğini aktararak, halkın salgın döneminde ayakta kalabilmek için daha çok tasarruflarından kullanmaya ya da borçlanmaya gitmek zorunda kaldığını kaydetti. Vassilev, “Süreçten en çok düşük gelirli gençler ve çocukları kendilerine bağımlı halde olan aileler etkilendi.” ifadesini kullandı.

İngiltere’de halihazırda yaklaşık 9,9 milyon kişi hükûmetin maaş destek programından yararlanıyor. Bu kapsamda, salgın nedeniyle çalışamayacak durumda olan çalışanlara maaşlarının yüzde 80’i hükûmet tarafından ödeniyor. Söz konusu desteğin bu yılın nisan ayı sonunda bitmesiyle işten çıkarmaların artması bekleniyor.

İngiliz Ekonomisi Salgından Derin Yara Aldı

Yaklaşık 2,8 trilyon dolarlık (2,06 trilyon sterlin) ekonomisinin yüzde 80’i hizmet sektörüne dayalı olan İngiltere, Kovid-19 salgınından derin yara aldı. İngiliz hükûmeti, salgının ekonomik etkileriyle mücadele edebilmek, istihdamı destekleyebilmek için şimdiye kadar 280 milyar sterlin harcadı.

Söz konusu tutarın 73 milyar sterlini, salgın süresince çalışamayacak durumda olanların maaşlarının yüzde 80’inin ödenmesi için kullanıldı. Salgın döneminde en büyük yükü çeken sağlık hizmetlerine ise 127 milyar sterlin ek maddi destek sağlandı. Salgın süresince kepenk kapatmak zorunda kalan işletmelere de 66 milyar sterlin kredi ve hibe olarak verildi. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler