Avusturya Sınıfta Maske Kullanımına Karşı Çıkan Öğretmenlere Görevden Uzaklaştırma

Avusturya'nın başkenti Viyana'da, 3 öğretmenin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında sınıfta maske kullanma zorunluluğuna karşı çıktıkları gerekçesiyle görevlerinden uzaklaştırıldığı bildirildi.

admin 22 Ocak 2021

Viyana Milli Eğitim Müdürlüğünden basına yapılan açıklamaya göre, başkentin 20. bölgesinde bulunan bir okulda 3 öğretmenin bütün görüşmelere rağmen maske düzenlemesine karşı çıktıkları için haklarında inceleme başlatıldı.

Açıklamada, söz konusu öğretmenlerin yaklaşık 3 hafta önce görevden uzaklaştırıldığı belirtilerek konuya ilişkin inceleme devam ettiği için detaylı bilgi paylaşılamayacağı kaydedildi.

Eyalet genelinde yalnızca bu 3 öğretmenin Kovid-19 düzenlemesine uymadığı aktarılan açıklamada, bu kişilerin ders verdikleri okulda 400 öğrencinin tam zamanlı olarak eğitim gördüğü ifade edildi.

FFP2 Maske Kullanımı Zorunluluğu

Avusturya, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını önlemek için bulaşma riskinin yüksek olduğu hastane gibi yerlerde çalışan kişilerin kullandığı “FFP2” maskesini, toplu taşıma ve kapalı alanlarda kullanım zorunluluğu getiren ilk ülkelerden oldu.

Avusturya’da salgınla mücadele kapsamında uygulanan ve 24 Ocak’ta sona ermesi öngörülen karantinanın 8 Şubat’a uzatılması kararlaştırılmıştı. 25 Ocak’tan itibaren ise İngiltere’de ortaya çıkan Kovid-19’un bir türünün yayılmasını önlemek için toplu taşıma araçları ve kapalı alanlarda “FFP2” maskesi kullanma zorunluluğu getirilmişti.

Bu arada, FFP2 maske kullanımının zorunlu olacağı yerlerde nasıl bir yaptırım uygulanacağına ilişkin henüz yetkililerden açıklama yapılmazken, diğer maskelere göre daha pahalı olan FFP2 türü maskelerin daha ucuza satın alınabilmesi için vergiden muaf tutulacağı duyuruldu.

Salgının ortaya çıkmasıyla maske kullanımı yaşamın vazgeçilmez parçası haline gelirken, FFP2 veya FFP3 türü daha fazla koruma sağlayan “profesyonel maskeler” hastane gibi riskin yüksek olduğu yerlerde hizmet veren kişiler tarafından kullanılıyordu. (AA, P)

 

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |