Almanya Almanya’da Camilerde Uygulanan Koronavirüs Hijyen Konsepti Güncellendi

Müslümanlar Koordinasyon Konseyi (KRM), ülkede sıkılaştırılan yeni koronavirüs tedbirleri doğrultusunda, Mayıs 2020'de yürürlüğe sokulan hijyen konseptini güncelledi.

admin 29 Ocak 2021

Almanya’da Mayıs 2020’de camilerin yeniden ibadete açılmasıyla birlikte salgına karşı hijyen konsepti olarak bilinen bir dizi tedbir hayata geçirilmişti. Bunlar, kişiler arasında en az 1 buçuk metre mesafe bırakılması, maske kullanımı, herkesin kendi seccadesini götürmesi, evde abdest alınıp camiye gidilmesi, camilerde yapılan toplu tören ve faaliyetlerin iptali ve cami cemiyetlerine dezenfektan cihazlarının yerleştirilmesi olarak sıralanabilir.

Hükûmetin açıkladığı son koronavirüs tedbirleri doğrultusunda bu önlemlere yenileri eklendi. Buna göre camilere artık sadece tıbbi maske ile girilebilecek. Hükûmet, kullanılması zorunlu olan maskelerin, koruyucu özelliği daha güçlü olan cerrahi maske veya KN95 / N95 ve FFP2 tipi maskeler olduğunu açıklamıştı.

Bir diğer güncelleme ise abdesthanelerin kullanımı ile ilgili. Buna göre acil durumlarda abdesthanelerin mesafe kuralına uyularak kullanılması mümkün olacak. Bununla birlikte eyaletlere özgü düzenlemelere de dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.

“Camilere Hijyen Konusunda Hizmet Sunabilmekten Mutluyuz”

KRM Sözcüsü Lirim Ziberi, “Almanya’daki cami cemiyetlerine hijyen konseptleri konusunda önemli bir hizmet sunabildiğimiz için mutluyuz. Bizi daha çok sevindiren şey ise, üye cemiyetlerin yanı sıra birçok bağımsız cami topluluğunun da bu hizmetten yararlanıyor olması” dedi.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |