'DANİMARKA'

Danimarka’da, Eski Göç ve Uyum Bakanı Stöjberg Partisinden İstifa Etti

Danimarka’da 2015-2019 yılları arasında Göç ve Uyum Bakanlığı yapan İnger Stöjberg, Yüce Divan’a gönderilmesinin ardından Liberal Parti’den (Venstre) istifa etti.

Fotoğraf: Shutterstock / Alexandros Michailidis

Danimarka‘da Skive Folkeblad gazetesine açıklamalarda bulunan Stöjberg, Yüce Divan’a gönderilmesine destek veren parti başkanı Jacob Ellemann-Jensen ile aralarındaki anlaşmazlığa işaret ederek, partide yeri olmadığına kanaat getirdiğini söyledi. Kendisinin Yüce Divan’a gönderilmesi yönünde parlamentoda oy kullanan Parti Başkanı Ellemann-Jensen ve partinin Meclis’teki grubunu hedef alan Stöjberg, “Liberal Parti’nin, şu ana kadar savunduğu ve her zaman uğruna savaştığım değerlerden Jakob Ellemann liderliğinde hızla uzaklaştığını düşünüyorum.” dedi.

Parti içinde yaşadığı anlaşmazlıkların Liberal Parti’den ayrılmasıyla sonuçlandığını ve bunun kendisi için ağır bir karar olduğunu kaydeden Stöjberg, başka türlü bir karar almasına olanak kalmadığını vurguladı. Stöjberg’in de Liberal Parti’den ayrılmasıyla birlikte, partinin parlamentoda sandalye sayısı 41’e düştü. Yılın ilk gününde eski Başbakan Lars Lökke Rasmussen de Liberal Parti’den istifa etmişti. Danimarka basını, Stöjberg’in, aşırı sağcı partiler Yeni Sağ ya da Danimarka Halk Partisi’nde siyasete devam edebileceği yönünde yorumlarda bulunuyor.

Olayın Geçmişi

2 Şubat’ta parlamentoda yapılan ve 171 milletvekilinin katıldığı oylamada 141 milletvekili Stöjberg’in, Yüce Divan’a gönderilmesi yönünde oy kullanmıştı. Oylamada, 8 Liberal Parti milletvekili, eski Başbakan Lars Lökke Rasmussen ve aşırı sağcı partiler Yeni Sağ ile Danimarka Halk Partisi ise Stöjberg’in Yüce Divan’a gönderilmesine karşı oy kullanmıştı. Böylelikle ülke tarihinde 6’ncı kez bir bakan, Yüce Divan’a gönderilmişti.

Danimarka’da 2015-2019 yıllarında Göç ve Uyum Bakanlığı yapan İnger Stöjberg, Suriye’de iç savaşın ardından başlayan sığınmacı krizinin yaşandığı 2015 yılında, ülkeye giren sığınmacıların ziynet eşyalarına el konulması kararının alınmasında başrol oynamıştı. Yabancılara yönelik sert kararları pasta keserek kutlayan Stöjberg’in başında bulunduğu Göç ve Uyum Bakanlığı, 10 Şubat 2016’da bir basın bildirisi yayınlamış ve ülkeye gelen sığınmacı çiftlerden herhangi birinin 18 yaşından küçük olması durumunda, çiftlerin birbirinden zorla ayrılacağını bildirmişti.

Bakanlığa bağlı birimler, basın bildirisini Bakanlığın talimatı olarak görerek sığınmacı çiftlerden herhangi birinin 18 yaşından küçük olması durumunda, eşleri zorla ayırmaya başlamıştı. Eşler farklı sığınmacı kamplarına gönderilmişti. Kararın uluslararası hukuka ve Danimarka yasalarına aykırı olduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte 2019 yılında hükümeti devralan Sosyal Demokrat Parti, Stöjberg’e yönelik parlamentoda komisyon kurdurmuştu. Komisyonun bakanlık görevini kötüye kullandığına ve parlamentoya yalan söylediğine hükmetmesi üzerine Stöjberg’in Yüce Divan’a gönderilip gönderilmeyeceği yönünde bir oylamanın yapılmasına karar verilmişti. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler