İsviçre BM Özel Raportörü: Peçeyi Yasaklayan Referandum “Yobazlık”

BM Din ve İnanç Özgürlüğü Özel Raportörü Ahmed Shaheed, İsviçre'de dün peçe yasağının yüzde 51,2'lik oyla kabul edilmesini eleştirdi.

admin 8 Mart 2021

Birleşmiş Milletler (BM) Din ve İnanç Özgürlüğü Özel Raportörü Ahmed Shaheed, İsviçre’de dün yapılan referandumda seçmenlerin, “Yüzü tamamen örtme (peçe) yasağına evet” inisiyatifini yüzde 51,2’lik oyla kabul etmesini, “Demokrasi örtüsü, altta yatan yobazlığı (bağnazlığı) gizleyemez.” şeklinde nitelendirdi.

Shaheed, Twitter’da, “Muslim Girl” adlı hesabın mesajını alıntılayarak referandum sonuçlarına ilişkin tepkisini dile getirdi. İsviçreli seçmenlerin, din veya inanç özgürlüğünü ve kadınların ifade özgürlüğünü ihlal eden ve kadınlara karşı ayrımcılık yapan bir yasağa oy vermek için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü arifesini seçtiklerine dikkati çeken Shaheed, “Demokrasi örtüsü, alta yatan yobazlığı (bağnazlığı) gizleyemez.” nitelendirmesinde bulundu.

Peçe Yasağı

İsviçre'de Peçe Yasağı Kabul Edildi

7 Mart 2021

“Herkesin Maske Taktığı Dönemde Peçe Yasağı”

Twitter’da 40 binden fazla takipçisi olan “Muslim Girl” adlı kullanıcı da “İsviçre, peçe (nikap) ve burkayı yasaklamak için oy verdi. Herkesin yüz maskesi taktığı bir salgının ortasındayız ama İsviçre, Müslüman kadınların dini nedenlerden dolayı yüzlerini örtmesini yasaklamaya karar verdi. Ey İsviçre, hoşgörüsüzlüğün belli oluyor.” ifadelerini kulandı.

İsviçre Federal Konseyi ve Parlamentosu, seçmenlere, “Yüzü tamamen örtme (peçe) yasağına evet” inisiyatifini reddetme tavsiyesinde bulunmuştu. Hükümetin bu tavsiyesine rağmen halkın yüzde 51,2’si dün yapılan referandumda, “Yüzü tamamen örtme (peçe) yasağına evet” inisiyatifini desteklemişti.

İsviçre’de Sadece 30 Kişi Nikap Giyiyor

Luzern Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre, İsviçre’de burka kullanan Müslüman bulunmazken sadece 30 kişi nikap giyiyor. Ülkede 2009’da yapılan referandum sonucu, halkın yüzde 57,5’i yeni minare yapımına karşı oy kullanmıştı. (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar