Almanya Almanya’da Müslüman Gençler: “Aşırılıkla İlişkilendirilmekten Yorulduk”

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaletindeki Gençlik Konseyi, DİTİB Gençlik Birliği’nin üyelik başvurusunu kabul etmedi. Müslüman gençlik kuruluşu Young Schura bunun üzerine üyelik başvurusunu geri çektiğini açıkladı.

admin 8 Mart 2021

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaletine bağlı Gençlik Konseyi’nin (Alm. Landesjugendring Niedersachsen e.V.) Aşağı Saksonya-Bremen DİTİB Gençlik Birliği’nin tam üyelik başvurusunu reddettiği ortaya çıktı. Bunun üzerine Aşağı Saksonya Eyaletinde geçen sene kurulmuş olan ve Müslüman gençlik kuruluşlarını çatısı altında toplamayı hedefleyen Young Schura, bu karara tepki gösterdiğini ve üyelik başvurusunu geri çektiğini açıkladı.

Müslüman Karşıtı Eğilimler

DİTİB Gençlik Birliği’nin yaptığı açıklamada, Gençlik Konseyi içerisinde artan Müslüman karşıtı söylemlere dikkat çekildi ve Aşağı Saksonya’daki genç Müslümanların siyasi katılımlarının resmî olarak reddedildiğinin altı çizildi. Açıklamada, “Süreç zamanla kişisel ve tarafgir bir hal aldı. Gençlik Konseyi tarafından hiçbir şekilde ciddiye alınmadık. Bu süreç içerisinde Gençlik Konseyi’nde Müslüman karşıtı eğilimlerin açığa çıktığını görmüş olduk.” ifadelerine yer verildi.

Young Schura

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaletinde “Young Schura” Kuruldu

9 Aralık 2020

“Dini Motivasyonlu Aşırılıkla İlişkilendirilmekten Yorulduk”

Gençlik Konseyi’nin yaklaşımına tepki gösteren Young Schura’dan gelen açıklamada, katılım fırsatlarından yararlanmak, çeşitliliği desteklemek adına üyelik başvurusunda bulunulduğu, ancak genel kurul öncesi profesyonel olmayan, çirkin söylemlerin ve karalama girişimlerinin sonucunda, üyelikten çekilme kararı alındığı ifade edildi. Açıklamada Young Schura’nın diğer üye dernekleri tarafından antisemitizm ve milliyetçilik gibi konular ile ilgili açıklama yapma talebinde bulundukları belirtilerek, “Bu talep derneğimizi karalama ve şüpheli konuma düşürme girişimden başka bir şey değildir.” değerlendirilmesinde bulundu. Saygı çerçevesi içerisinde bir iletişim talebinde bulunan Young Schura, açıklamasında, “Müslüman gençlik derneklerinin genel olarak milliyetçilik ve antisemitizm ile bir ‘sorunu’ olduğu iddia ediliyor. Güvenlik siyaseti ve dini motivasyonlu aşırılıkla ilişkilendirilmekten yorulduk.” çağrısında bulundu.

Alman Katolik Gençlik Federasyonu, Müslüman gençlik derneklerine karşı sergilenen tutumdan dolayı Eyalet Gençlik Konseyi’ne aktif katılımdan geçici olarak çekildiklerini duyurdu.

Eyalet Gençlik Konseyi Başkanı Björn Bertram, ırkçı ve Müslüman karşıtı söylemler ile ilgili olan iddiaları ciddiye aldıklarını açıkladı. Gençlik Konseyi’nde ırkçılığa yer olmadığını vurgulayan Bertram, bu nedenle ilgili iddiaların açıklığa kavuşturulması için çabaladıklarını belirtti. (P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |