'Hollanda'

Hollanda’da Polisin Irkçı Söylemleri Protesto Edildi

Hollanda'da polisin, öldürülen 16 yaşındaki Hümeyra E. ile ilgili ırkçı söylemlerini protesto eden göstericiler, azınlıklara, göçmenlere ve Afrikalılara yönelik ayrımcı yorumlarda bulunan polislerin görevden ihraç edilmesi istedi.

Fotoğraf: Abdullah Aşıran - Anadolu Ajansı

Hollanda’da, Rotterdam polis teşkilatındaki polislerin, öldürülen 16 yaşındaki Türk kızıyla ilgili ırkçı yorumuna karşı protesto gösterisi düzenlendi.  Rotterdam kentindeki Marconi Meydanı’nda bulunan polis teşkilatı önünde toplanan yüzlerce gösterici, “ırkçı polislerin ihraç edilmesi” talebiyle slogan atarak, dövizler taşıdı.

(Fotoğraf: Abdullah Aşıran – Anadolu Ajansı)

BIJ1 Rotterdam Partisi tarafından düzenlenen protesto gösterisinde, 2019’da sosyal medya grubunda 16 yaşındaki Türk asıllı Hümeyra E.’nin ölümüyle ilgili, “bir Türk daha azaldı” ifadesini kullanan, azınlıklara, göçmenlere ve Afrikalılara yönelik ayrımcı yorumlarda bulunan polislerin görevden ihraç edilmesi istendi.

Hümeyra E.’nin ailesinin ve yakınlarının da Türk bayrağı ile katıldığı gösteride, “Polis şiddetine ve ırkçılığına karşı” ve “Irkçılarla konuşmayacaksın, onları durduracaksın” yazılı pankartlar açan göstericiler, “Irkçılığı inkar etmek ırkçılıktır”, “Bizi ırkçı polislere karşı kim koruyacak”, “Polisten önce insan hakları” ve “Irkçılığa karşı beraber” yazılı dövizler taşıdı.  Göstericiler, Hümeyra E. için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

(Fotoğraf: Abdullah Aşıran – Anadolu Ajansı)

Ne Olmuştu?

Rotterdam Designcollege’de eğitim gören Hümeyra E., 16 Aralık 2018’de okuldan dönerken eski erkek arkadaşı tarafından öldürülmüştü. Hümeyra E., rahatsız edildiği için polise şikayette bulunmuş ancak şikayetleri dikkate alınmamıştı. Hollanda Adalet ve Güvenlik Müfettişliği Ekim 2019’da Rotterdam’daki polis ve Savcılık Teşkilatı’nın Hümeyra E. yardım istediğinde ‘ciddi şekilde yetersiz’ kaldığı sonucuna varmıştı. Müfettişlik açıklamasında “İlgili kuruluşlar, mağdurun kendisini güvensiz hissettiğini defalarca belirtmesine rağmen, korumasına yeterince dikkat etmediler” ifadesini kullanmıştı.

Hümeyra ve kız kardeşi tehdit edildiklerine dair polisi 30 defa aradıkları ve 3 defa şikâyette bulundukları kaydedilmişti. Bunun yanı sıra zanlı uzaklaştırılma kararını ceza almadan ihlal etmişti. Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb, olaylar nedeniyle Hümeyra’nın ailesinden, arkadaşlarından ve okulundan özür dilemişti.

Rotterdam Polis Şefi Özür Dilemişti

25 Mart’ta, Hollanda polisinin, sosyal medya gruplarında yaptıkları yazışmalarda, Hümeyra E.’nin ölümüyle ilgili “Bir Türk daha azaldı” ifadesini kullandığı basına yansımıştı. Rotterdam Polis Şefi Westerbeke, Hümeyra E.’nin ölümü üzerine kullanılan ifadenin kınanması gerektiğini ve “aşağılayıcı” olduğunu söylemiş, polislerin kınandığını ve haklarında başlatılan soruşturmanın sürdüğünü kaydetmişti. 

Rotterdam Polis Şefi Fred Westerbeke, Hümeyra E.’nin ölümü üzerine kullanılan ifadenin kınanması gerektiğini ve “aşağılayıcı” olduğunu söylemiş, polislerin kınandığını ve haklarında başlatılan soruşturmanın sürdüğünü kaydetmişti. Westerbeke ayrıca, teşkilatındaki polisler adına Türk toplumundan ve genç kızın ailesinden özür dilemişti. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler