Hollanda Rotterdam Polis Şefi Teşkilatındaki Irkçı Mesajlaşmalar İçin Özür Diledi

Hollanda'da Rotterdam polis şefi Fred Westerbeke, teşkilatındaki polislerin 16 yaşındaki Türk asıllı Hümeyra E.'nin ölümüyle ilgili "Bir Türk daha azaldı" ifadesi nedeniyle Türk toplumundan ve genç kızın ailesinden özür diledi.

admin 28 Mart 2021

Rotterdam Rijnmond TV kanalındaki bir programa konuk olan Rotterdam polis şefi Fred Westerbeke, Rotterdam polisine güvenin azaldığını fark ettiğini söyledi.

Westerbeke, sosyal medya gruplarında “ırkçı konuşmalar” yapan Rotterdam teşkilatına bağlı polislerin uygun şekilde cezalandırıldığını belirterek, “Şimdiden Hümeyra’nın ailesinden ve Hollanda’da yaşayan tüm Türk toplumundan samimiyetle ve içtenlikle özür diliyorum. Bunu aileye tekrar şahsen söylemek istiyorum. Sadece aileden değil tüm Türk toplumundan özür diliyorum çünkü bu olayın Türkler üzerinde çok büyük etki oluşturduğunu öğrendim.” dedi.

Ayrıca polislerin sosyal medya grubunda ülkedeki azınlıklara, göçmenlere ve Afrikalılara yönelik ırkçı ve ayrımcı ifadelerinden rahatsız olan herkesten özür dilediğini ifade eden Rotterdam polis şefi Westerbeke, “Olaya karışan polisler de pişman ve özür diliyorlar.” diye konuştu. Öte yandan Hümeyra E’nin ailesinin, ırkçı ifadeler kullanan polislerin görevlerinden ihraç edilmesini istediği bildirildi.

HOLLANDA

Hollanda Polisinden Irkçı Mesajlaşma: "Bir Türk Daha Azaldı"

25 Mart 2021

Yerel medyada çıkan haberlerde ise Rotterdam polis teşkilatında çalışan Fas asıllı bir polisin ırkçı ifadeler hakkında üst mercilere bilgi vermesi üzerine meslektaşları tarafından hain ilan edildiği ve zorbalığa uğradığı kaydedildi.

Ne Olmuştu?

Rotterdam Designcollege’de eğitim gören Hümeyra E., 16 Aralık 2018’de okuldan dönerken eski erkek arkadaşı tarafından öldürülmüştü. Hümeyra E., rahatsız edildiği için polise şikayette bulunmuş ancak şikayetleri dikkate alınmamıştı. Hollanda Adalet ve Güvenlik Müfettişliği Ekim 2019’da Rotterdam’daki polis ve Savcılık Teşkilatı’nın Hümeyra E. yardım istediğinde ‘ciddi şekilde yetersiz’ kaldığı sonucuna varmıştı. Müfettişlik açıklamasında “İlgili kuruluşlar, mağdurun kendisini güvensiz hissettiğini defalarca belirtmesine rağmen, korumasına yeterince dikkat etmediler” ifadesini kullanmıştı.

Hümeyra ve kız kardeşi tehdit edildiklerine dair polisi 30 defa aradıkları ve 3 defa şikâyette bulundukları kaydedilmişti. Bunun yanı sıra zanlı uzaklaştırılma kararını ceza almadan ihlal etmişti. Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb, olaylar nedeniyle Hümeyra’nın ailesinden, arkadaşlarından ve okulundan özür dilemişti.

25 Mart’ta, Hollanda polisinin, sosyal medya gruplarında yaptıkları yazışmalarda, Hümeyra E.’nin ölümüyle ilgili “Bir Türk daha azaldı” ifadesini kullandığı basına yansımıştı. Westerbeke, Hümeyra E.’nin ölümü üzerine kullanılan ifadenin kınanması gerektiğini ve “aşağılayıcı” olduğunu söylemiş, polislerin kınandığını ve haklarında başlatılan soruşturmanın sürdüğünü kaydetmişti. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |