ABD ABD’de İlk Kez Bir Müslüman Federal Yargıç Adayı Olarak Gösterildi

ABD Başkanı Joe Biden, New Jersey'de Zahid Quraishi 'yi federal yargıç olarak aday gösterdi. Quraishi, Senatonun onayını alırsa ülke tarihindeki ilk Müslüman federal yargıç olacak.

admin 31 Mart 2021

20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden, ilk 11 yargı adayını bugün açıkladı. Biden’in 11 yargı adayı arasında bölge mahkemeleri için 3 siyahi kadın, ABD Washington Bölgesi Bölge Mahkemesi için aday gösterilen Asya kökenli bir kadın, ve Maryland Bölgesi’nde federal yargıç olarak gösterilen ilk siyahi kadın aday bulunuyor.

Pakistan kökenli Zahid Quraishi ise federal yargıç pozisyonu için aday gösterilen ilk Müslüman oldu. Biden tarafından New Jersey Bölge Mahkemesi federal yargıcı olarak aday gösterilen Quraishi, aynı zamanda 3 Haziran 2019’da New Jersey Bölgesi’nde ABD Sulh Hakimi olarak göreve başlayan ilk Müslüman olmuştu.

Adaylarla ilgili olarak “Bu çığır açan aday listesi, Amerikan hukukunun en iyi ve en parlak beyinleri arasından oluşturuldu.” diyen Biden, “Her biri son derece nitelikli ve anayasamız uyarınca adaleti Amerikan halkına tarafsız bir şekilde ulaştırmaya hazır – ve beraberce, milletimizi güçlü kılan geniş köken, deneyim ve perspektif çeşitliliğini temsil ediyorlar.” şeklinde konuştu.

New York City’de dünyaya gelen ve New Jersey’de büyüyen Quraishi, hukuk eğitimini John Jay College of Criminal Justice ve Rutgers Law School’da tamamladı. Quraishi, Senatonun onayını alması durumunda ülke tarihindeki ilk Müslüman federal yargıç olacak. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |