'Irkçı Cinayet'

Faili Meçhul Cinayete Kurban Giden Burak Bektaş, Berlin’de Anıldı

Almanya’nın başkenti Berlin’de 5 Nisan 2012’de ırkçı cinayete kurban gittiğine inanılan Burak Bektaş anıldı.

Fotoğraf: Anadolu Ajansı | Değişiklikler: Perspektif

Almanya’nın başkenti Berlin’in Neukölln ilçesinde 2012 yılının Nisan ayında öldürülen Burak Bektaş’ı anmak için yaklaşık 100 kişi Johannisthaler Chaussee caddesinde toplandı. Göstericiler daha sonra Rudower Strasse ve Möwenweg caddelerinin kesiştiği ve Bektaş için dikilen anıtın bulunduğu parka kadar yürüdü. Üzerinde “Burak’ı unutma. Hatırla ve Aydınlat” yazan bir pankartın taşındığı gösteriye Burak Bektaş’ın annesi Melek ve babası Ahmet ile yakınları da katıldı.

Anıtın bulunduğu parkta, Burak Bektaş ve ırkçı cinayetlere kurban gidenler için saygı duruşu yapıldı, anıta çiçek bırakıldı. “Burak Bektaş Cinayetini Aydınlatılma İnisiyatifi”nde (Alm. Initiative für die Aufklärung des Mordes an Burak Bektaş) yer alan Selim Ay, burada yaptığı konuşmada, Almanya’daki ırkçı cinayetlere sessiz kalınmaması gerektiğini belirterek, “Neonazilerin ve ırkçıların aramızdaki insanlara yönelik tehdit ve saldırılarını görmezden gelmemeliyiz.” dedi.

Cinayetin İşleyiş Şekli NSU Terör Örgütünün Cinayetleri ile Paralellik Gösteriyor

Bektaş cinayetinin, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) ırkçı terör örgütünün ortaya çıkmasından 5 ay sonra gerçekleştiğine dikkati çeken Ay, “Cinayetin işleniş şekli ve olayın akışı NSU cinayetleriyle korkunç paralellik gösteriyor. Bu nedenle soruşturmanın başından itibaren ırkçı bir motif ele alınmalıydı. Maalesef böyle yapılmadı. Ne yazık ki Burak’ın cinayetinin soruşturulmasında ırkçı motifin doğrulanması asla bir öncelik olmadı.” değerlendirmesinde bulundu. Ay, Burak Bektaş’ın cinayetinin aydınlatılmasını isteyerek “Burak asla unutulmayacak.” dedi.

9 Yıldır Cevaplanmayan Soru: “Burak’ı Kim ve Neden Öldürdü?”

Aile adına bir konuşma yapan Burak Bektaş’ın kuzeni Murat Albayrak da, 9 yıldan beri sokaklara çıkarak hep aynı soruları sorduklarını belirterek, “Burak’ı kim ve neden öldürdü? 9 yıldan beri ne polis, ne cinayet masası, ne de siyasetçiler bu sorulara cevap verdi. Bununla birlikte başka sorular da ortaya çıkıyor. Nasıl oluyor da 9 yıldan beri katıl serbest dolaşabiliyor ve ceza verilmiyor. Ne zaman adalet ortaya çıkacak?” ifadelerini kullandı. 

Albayrak, polisin ve siyasetçilerin bu olayın aydınlatılmasında başarısız kaldığını vurgulayarak “Biz, katil cezaevine girene kadar sokaklara çıkacağız.” diye konuştu.

22 yaşındaki Burak Bektaş, 9 yıl önce arkadaşlarıyla sohbet ettiği sırada Neukölln ilçesinde silahla vurularak öldürülmüş, iki arkadaşı ağır yaralanmıştı. Görgü tanıkları, orta yaşın üzerindeki beyaz tenli saldırganın, gençlere ateş açtıktan sonra sessizce olay yerinden uzaklaştığını ifade etmişti. Failin henüz bulunamadığı saldırıyı soruşturan Alman polisi, cinayetin ardından hiçbir iz bulunamadığını açıklamıştı. Burak Bektaş için 8 Nisan 2018’de öldürüldüğü yerin yakınında bulunan Rudower Strasse ve Möwenweg caddelerinin kesiştiği parkta anıt dikilmişti. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler