'Aşırı Sağ'

Almanya’da İnternette İşlenen Nefret Suçlarına Hapis Cezası Getirildi

Almanya'da 3 Nisan'da yürürlüğe giren internette aşırı sağ ve nefret suçları ile mücadele yasasıyla, internette nefret suçu işleyen, başkalarını taciz ya da tehdit edenlere hapis cezası getirildi. 

Görsel: Shutterstock.com | Değişiklikler: Perspektif

Almanya’da aşırı sağ ve nefret suçlarıyla mücadele kapsamında hazırlanmış olan yasa tasarısı yürürlüğe girdi. Nisan 2020’de Alman hükûmetince hazırlanmış ve sunulmuş olan yasa tasarısı, Almanya Federal Meclisi ve Eyalet Temsilciler Meclisi tarafından geçen yaz onaylanmıştı. Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ise 3 Nisan 2021’de yasayı imzaladı. Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte birlikte sosyal hesaplar üzerinden hakaret edene 2 yıl, ölümle ve tecavüzle tehditte bulunana 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Sosyal Medya Platformlarına Raporlama Yükümlülüğü

Şubat 2022’den itibaren ise Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları, aşırı sağcı, ırkçı söylemler ya da halkı kışkırtıcı, taciz, tecavüz ya da ölüm tehdidi içeren paylaşımları silmek zorunda kalacak ve ayrıca paylaşımları derhal Federal Suç Dairesi’ne (Alm. Bundeskriminalamt) bildirmekle yükümlü olacak.

Adalet Bakanı Christine Lambrecht, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Artık internette nefret suçu işleyenler ve insanları tehdit edenler hakkında soruşturma açılabilecek ve bu doğrultuda yargılama yapılabilecek. Polis ve yargı, insanlık dışı tahrik ile çok daha kararlı bir şekilde mücadele edebilecek.” ifadelerini kullandı. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler