Fransa Marine Le Pen, Cumhurbaşkanlığı Seçimi İçin Adaylığını Açıkladı

Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen, 2022'de düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimi için aday olduğunu duyurdu.

admin 11 Nisan 2021

Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen, 2022’de düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olduğunu duyurdu. Le Pen, düzenlediği basın toplantısında, ülkede yapılan son anketlerde 2022’deki cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura geçeceğinin öngörüldüğünü belirtti.

“Anketlerde ilk kez zaferin benim olabileceği belirtiliyor.” ifadesini kullanan Le Pen, gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacağını açıkladı. Ülkede yapılan anketlere göre, Le Pen’in cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda yarışması halinde yüzde 48 oy alması öngörülüyor.

Le Pen Partisinin Başkanlığından Çekilmeyi Planlıyor

Le Pen ayrıca, L’Incorrect dergisine yaptığı açıklamada gelecek yıl yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde geniş kitlelerin desteğini alabilmek için, partisinin genel başkanlığını bırakacağını açıklamıştı. Le Pen, şubat ayında yaptığı bir açıklamada da sadece partisinin değil, tüm Fransızların adayı olmak istediğini belirtmişti. Le Pen’in yazın bitişi ile birlikte partisinin genel başkanlığından çekileceği öngörülüyor.

Fransa

Le Pen: "Kamusal Alanlarda Başörtüsü Yasaklansın"

26 Ekim 2020

Aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon ve Fransa’nın Hauts-de-France Bölgesi Başkanı ve eski bakan Xavier Bertrand, 2022’deki cumhurbaşkanlığı seçimine adaylığını açıklamıştı.

2017’deki cumhurbaşkanlığı seçimine katılmış olan Le Pen, ilk turda yüzde 21,3 ve ikinci turda yüzde 33,9 oy almıştı. Aşırı sağcı bir partinin başkanı olan ve İslam karşıtlığı ile dikkat çeken Le Pen ayrıca, geçtiğimiz yıl kamusal alanlarda başörtüsünün yasaklanmasını talep etmişti. (AA, P)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |