ALMANYA Almanya Federal Hükûmeti Memurlara Başörtüsü Yasağı Getirmeyi Planlıyor

Almanya Federal hükümeti kamu hizmeti yasasını güncellemek için kolları sıvadı. Değişiklik, ülke çapında uygulanacak başörtüsü yasağını da içeriyor.

ehisim 15 Nisan 2021

Almanya, devlet memurlarına ülke çapında başörtüsü yasağı getirebilecek yeni bir yasa üzerinde çalışıyor. Migazin’in hazırladığı habere göre, yasa tasarısı memurların dış görünümü ile ilgili düzenlemeleri ele alıyor. Bu bağlamda, ilk aşamada vücudunda dövme veya deldirme işlemi bulunan memurlar kastedilse de, uzmanlara göre konu başörtüsü yasağını da kapsıyor.

Kamu hizmeti kanunu için planlanan revizyona göre, memurların görevlerini yerine getirirken çalıştıkları kuruma duyulan güveni göz önünde bulundurarak görünümlerine de dikkat etmeleri gerekiyor. Yasa tasarısı uyarınca, memurların özellikle vücutlarının görünen kısımlarında yer alan belirli giysi, takı, sembol ve dövmelere, ayrıca saç ve sakal şekillerine çalıştıkları kurum tarafından kısıtlama ve yasaklama getirilebilir. Bunlara ek olarak yasa tasarısında, “Dinî veya ideolojik bir çağrışım içeren görünüm özellikleri […], memurun tarafsız bir şekilde görev yapmasına olan güveni nesnel olarak zedelediği takdirde kısıtlanabilir veya yasaklanabilir.” ifadelerine yer veriliyor.

“Gizli Başörtüsü Yasağı”

Başörtüsü, yasa metninde açıkça ifade edilmiyor. Ancak, hukuk uzmanları Klaus Ferdinand Gärditz ve Maryam Kamil Abdulsalam, başörtüsü yasağından açıkça bahsedilmese de, federal hükûmetin yasa tasarısına “gizli bir başörtüsü düzenlemesi” yerleştirdiğini belirtiyor. Gärditz ve Abdulsalam’a göre bu kanun değişikliğine uygun olarak “federal eyaletlerdeki memurların statü hakkını düzenleyen yasa” da uyarlanacağı için, çıkarılacak kanun düzenlemesi tüm eyaletlerde doğrudan geçerli olacak.

Migazin’e göre, yasa tasarısı 4 Mart 2021’de Federal Meclis genel kurulunda tartışılmadan gündeme getirildi ve ardından İçişleri, Hukuk ve Savunma Komisyonuna havale edildi. (P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |