Fransa “Fransa’nın Aldığı Önlemler İnsan Haklarını Tehdit Ediyor”

Uluslararası Af Örgütü'ne göre Fransız hükûmeti salgın ve terörle mücadele adına insan haklarını ihlal eden önlemler aldı.

admin 18 Nisan 2021

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), “Fransız hükûmetinin Kovid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınına karşı aldığı önlemler çok sayıda insan hakları endişesini ortaya çıkardı.” değerlendirmesinde bulundu.

Örgüt, 2020’de Fransa’da insan hakları durumuna ilişkin yaptığı çalışmanın sonuçlarını açıkladı. Açıklamada, “Fransız hükûmetinin Kovid-19 salgınına karşı aldığı önlemler çok sayıda insan hakları endişesini ortaya çıkardı. Önlemler değerlendirme yapılmadan sağlık nedenlerinden dolayı alındı ancak bu önlemler polisin aşırı güç kullanmasına, barışçıl şekilde toplanma özgürlüğünün ve göçmenler ile iltica talebinde bulunanların haklarının tehdit edilmesine neden oldu.” ifadesi kullanıldı.

Terörle Mücadele Adına İnsan Haklarını İhlal Eden Önlemler Alındı

İnsan hakları savunucularının gerekçesiz veya belirsiz gerekçelere dayanarak yargılandığı belirtilen açıklamada, “Hükûmet, Samuel Paty (öğretmen) öldürüldükten sonra terörle mücadele adına insan haklarını ihlal eden önlemler aldı.” değerlendirmesi yapıldı. Açıklamada, güvenlik güçlerinin ırkçı söylemlerde bulunduğuna da dikkat çekildi.

Fransa

Fransa Kendi Polis Şiddetini Fark Etmeye Mi Başlıyor?

30 Nisan 2019

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler hayata geçirildiğinde Fransız polisinin özellikle etnik azınlıkların çoğunlukta yaşadığı bölgelerde yasa dışı şekilde kullandığı gücün daha fazla gün yüzüne çıktığı kaydedilen açıklamada, 2018 ve 2019’da sarı yeleklilerin düzenlediği gösteriler ve emeklilik reformuna karşı yapılan eylemlerde güvenlik güçlerinin aşırı güç kullandığına dair iddiaların ortaya çıkmasının ardından çok az polisin yargılandığı anımsatıldı.

Açıklamada, 2018’deki gösteride kullandığı plastik mermi sonucu bir eylemcinin yüzünden yaralanmasına neden olan polisin sadece para cezası aldığına dikkat çekildi.

İltica Taleplerine İlişkin Değerlendirmeler Askıya Alındı

Salgının Paris’te ve Fransa’nın kuzeyinde geçici kamplarda yaşayan düzensiz göçmenlerin ekonomik ve sosyal haklarına erişimi konusunda yeni engeller getirdiği ifade edilen açıklamada, Fransız hükûmetinin salgın döneminde iltica taleplerine ilişkin değerlendirmeleri askıya aldığı belirtildi. Açıklamada, Paris ve Fransa’nın kuzeyindeki kampların düzensiz göçmenlere barınacak yer önermeden sıklıkla tahliye edildiği aktarıldı.

Düzensiz göçmenlere yönelik yeterli önlemlerin alınmadığına işaret edilen açıklamada, Fransa’nın Calais kentinde güvenlik güçlerinin düzensiz göçmenlere ve sığınmacılara sıklıkla “tacizde bulunduğu” ve “aşırı güç kullandığı” belirtildi. Açıklamada ayrıca, Fransa’nın İtalya sınırındaki polisin gelen düzensiz göçmenleri İtalya’ya geri gönderdiği bildirildi.

Fransız hükûmetinin Yemen’deki çatışmalarda sivil nüfusa karşı kullanma ihtimalinin yüksek olmasına rağmen Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne silah satmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, Fransa’nın silah satışlarına ilişkin detayla bilgi paylaşma zorunluluğunu yerine getirmediğine dikkat çekildi. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |