Batı Şeria ve Doğu Kudüs Filistin, Uluslararası Ceza Mahkemesine Başvuruyor

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail'in saldırılarının soruşturulması için Lahey'deki UCM Savcılığına mektup yolladı.

19 Mayıs 2021

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki’nin, İsrail’in Gazze Şeridi, Batı Şeria ve Kudüs’te devam eden saldırılarının soruşturulması için Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcılığına mektup yolladığı bildirildi.

Filistin’in Hollanda misyonu tarafından Twitter’dan yapılan açıklamada, Maliki’nin, UCM Başsavcısı Fatou Bensouda‘ya hitaben yazdığı mektubun Filistin’in Lahey Büyükelçisi Rawan Süleyman tarafından Mahkeme’ye teslim edildiği belirtildi.

Mektupta, UCM Başsavcısı’ndan özellikle Gazze ve Şeyh Cerrah’ta işlenen suçların soruşturmaya dahil edilmesini istediği kaydedildi. Açıklamada Filistin Devleti’nin İsrail’in işlediği ve işlemeye devam ettiği suçlara ilişkin Mahkeme’ye bilgi, belge ve deliller sunduğu belirtildi.

Filistin

Uluslararası Ceza Mahkemesi Filistinlilere Adalet Sağlayacak mı?

4 Nisan 2021

UCM’nin Soruştuma Kararı

UCM Başsavcısı Fatou Bensouda, İsrail’in işgali altındaki Doğu Kudüs ve Gazze’de yaşanan son olayları takip ettiklerini belirterek, Filistin olayına ilişkin Mahkeme’de yürütülen soruşturmaya her iki taraftan işlenen suçların ve delillerin dahil edileceğini açıklamıştı.

UCM Savcılığı Gazze, Batı Şeria, Doğu Kudüs ve diğer Filistin topraklarında işlenen savaş suçlarıyla ilgili 16 Ocak 2015’te başlattığı ön incelemeyi tamamlayarak 3 Mart 2021 itibariyle soruşturma açıldığını duyurmuştu. İsrail’in 10 Mayıs’tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 61’i çocuk, 36’sı kadın olmak üzere 213 kişi yaşamını yitirdi, 1442 kişi yaralandı. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |