Düzensiz Göçmenler İspanya, Fas’tan Gelen Düzensiz Göçmenleri Geri Gönderiyor

İspanya, Kuzey Afrika'daki toprak parçası olan Ceuta kentine 17-19 Mayıs arasında Fas sınırından yasa dışı giriş yapan 8 binden fazla düzensiz göçmenden 7 bin 800'ünü geri gönderdiğini duyurdu.

Burak Gücin 26 Mayıs 2021

İspanya İçişleri Bakanlığı ve Ceuta yerel yönetim kaynaklarından basına yapılan açıklamalarda, Ceuta’ya gelen 8 binin üzerinde düzensiz göçmenden 7 bin 800’ünün geri gönderildiği, reşit olmayan 833 göçmenin ise kentteki üç barınma merkezine dağıtıldığı bildirildi.

Öte yandan Sosyal Haklar Bakanı Ione Belarra, reşit olmayan düzensiz göçmenlerden 200’ünün ülkedeki 17 özerk yönetimden 16’sına dağıtılması için anlaşmaya vardı. Özerk yönetimlerin, 5-20 arasında çocuk düzensiz göçmeni kabul edeceği belirtildi.

İspanya ile Fas arasında yaşanan diplomatik krizi daha da derinleştiren düzensiz göçmen akınında, Fas yönetiminin sınır kontrolünü bırakmasıyla 8 binden fazla göçmen 17-19 Mayıs arasında yüzerek ya da yürüyerek Ceuta kentinin kuzey (Benzu) ve güney (Tarajal sahili) sınırlarından İspanya’ya geçmişti. Fas’ın sınır kontrolüne yeniden başlamasıyla 20 Mayıs’tan sonra düzensiz göçmen akını durdurulmuştu.

Batı Sahra meselesinden dolayı son dönemlerde ciddi gerginliklere sahne olan İspanya-Fas ilişkileri, İspanya’daki sol koalisyon hükûmetinin 22 Nisan’da ayrılıkçı Polisario Cephesi Genel Sekreteri İbrahim Gali’yi, yakalandığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığından dolayı tedavi görmesi için gizlice ülkeye getirip Logrono kentindeki bir hastaneye kaldırmasıyla diplomatik krize dönüşmüştü. Fas, Madrid Büyükelçisini istişare amacıyla Rabat’a çağırırken, İspanya ise Avrupa Birliği’nden aldığı destekle sorunu çözmeye çalışıyor.

Düzensiz Göçmenler

Fas'tan İspanya'ya Düzensiz Göçmen Akışı Devam Ediyor

21 Mayıs 2021

Fas İnsan Hakları Derneği: “İspanya Düzensiz Göçmenleri Sınır Dışı Etmeyi Durdurmalı”

Fas İnsan Hakları Derneği, İspanya yönetiminden Melilla kentindeki düzensiz göçmenleri “zorla ve toplu şekilde” sınır dışı etmeye son vermesini istedi. Dernekten yapılan yazılı açıklamada, İspanya tarafından gerçekleştirilen sınır dışı işlemlerinin düzensiz göçmenlerin iltica hakkının engellenmesi anlamına geldiği ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin açık bir ihlali olduğu belirtildi.

Açıklamada, Fas’ın Nazor kentinden Melilla’ya geçmeye çalışan Fas, Sahraaltı Afrika, Yemen ve Suriyelilerden oluşan düzensiz göçmenlerin bölge emniyet güçleri tarafından engellenmeye çalışılmasına son verilmesi istendi. Bölgede 25 Nisan’dan bu yana yasa dışı yollarla 12 toplu göç girişiminde bulunulduğu, bunların 3’ünün Sahraaltı Afrikalılar ve 9’unun da Fas, Yemen ve Suriyeliler tarafından gerçekleştirildiği aktarıldı. Bu girişimler sonucu İspanya’nın Melilla kentine ulaşanların sayısının ise 250’yi geçmediği ifade edildi.

Düzensiz Göçmenler

Düzensiz Göçmenlerin Yardım Çağrılarını Dikkate Almayan Avrupa Ülkelerine Tepki

25 Nisan 2021

İspanya ile Fas Arasında Süren Kriz

Batı Sahra meselesinden dolayı son dönemde ciddi gerginliklere sahne olan İspanya-Fas ilişkileri, İspanya’daki sol koalisyon hükûmetinin 22 Nisan’da ayrılıkçı Polisario Cephesi Genel Sekreteri İbrahim Gali’yi, yakalandığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığından dolayı tedavi görmesi için gizlice ülkeye getirip Logrono kentindeki bir hastaneye kaldırmasıyla diplomatik krize dönüştü.

Faslı göçmenlerin 17 Mayıs’ta saat 02.00’den itibaren başlattıkları ve Fas yönetiminin göz yumduğu düzensiz göç akınıyla Ceuta kentinin kuzey (Benzu) ve güney (Tarajal sahili) sınırlarından yüzerek ya da yürüyerek 2 günde 8 binden fazla kişi İspanya’ya geçti.İspanya İçişleri Bakanlığı ise 19 Mayıs’taki açıklamasında, Ceuta’ya giriş yapan 8 bin kadar düzensiz göçmenin yaklaşık 5 bin 600’ünün geri gönderildiğini veya gönüllü olarak dönüş yaptığını belirtti. (AA, P)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar