Avusturya Prof. Dr. Andreas Kowatsch: “İslam Yasası Anayasaya Aykırı”

Avusturyalı hukuk profesörü Andreas Kowatsch, İslam Yasası’nda yapılan değişikliği eleştirdi ve anayasal temelden yoksun olduğunu söyledi.

Burak Gücin 9 Temmuz 2021

Avusturya’da dün mecliste kabul edilen terörle mücadele yasası kapsamında İslam Yasası’nda da yapılan bazı değişikliklere tepki gösteren Viyana Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Dinler Hukuku Enstitüsü Başkanı Prof.Dr. Andreas Kowatsch, yasanın anayasaya aykırı olduğunu ve ayrımcılığa yol açacağını söyledi.

Prof. Dr. Kowatsch, kamu yayıncı kuruluşu ORF’ye yaptığı açıklamada, İslam Yasası’nda yapılan değişikliklerin benzerlerinin diğer dini cemaatlere yönelik hayata geçirilmediğini, bu nedenle “önyargılara dayalı bir ayrımcılığın” söz konusu olduğunu belirtti.

AVUSTURYA

Avusturya'da Terörle Mücadele Yasa Tasarı Mecliste Kabul Edildi

8 Temmuz 2021

Ülkede yalnızca Müslümanları temsil eden Avusturya İslam Cemaatinden (İGGÖ), imamların bilgilerinin bulunduğu bir liste ve bu cemaate bağlı derneklere yönelik detaylı bilgi talep edildiğine dikkati çeken Kowatsch, “Bu açıkça bir dini cemaatin iç işlerine müdahaledir ve bu nedenle anayasaya aykırıdır.” dedi.

Müslümanların Tepkisi Sürüyor

İGGÖ Başkanı Ümit Vural da yapılan düzenlemeleri, din özgürlüğüne yönelik kabul edilmesi mümkün olmayan ağır bir saldırı olarak nitelendirdi. Avusturya Müslüman Gençlik (MJÖ) oluşumu da yaptığı yazılı açıklamada, dün meclisten geçen yasayla Müslümanların dini özgürlüklerinin ayaklar altına alındığını ifade etti.

Açıklamada, bir dine ait yasanın terörle mücadele yasası kapsamında değiştirilmesinin çok farklı anlamlar taşıdığına işaret edilerek, ülkede ilk defa bir dini cemaatin oluru alınmadan bu cemaatin dini özgürlüklerini garanti altına alan yasanın iktidar tarafından değiştirildiğini, bu durumun demokratik değerlen açısından utanç verici olduğu vurgulandı.

İslam Yasası’nda Bazı Maddelerin Düzenlenmesi

Avusturya’da dün iktidardaki Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi tarafından meclise taşınan terörle mücadele yasa tasarısı, parlamentoda sandalyesi bulunan diğer 3 muhalefet partisinin de desteğiyle mecliste kabul edilmişti. Söz konusu yasa kapsamında, ülkede İslam dininin resmen tanınması ve Müslümanların dini özgürlüklerini garanti altına alan İslam Yasası’nda da değişiklikler yapılmıştı.

İslam Haritası

"İslam Haritası"nın Ardından: Avusturya'da Camilere Yönelik Saldırılar Arttı

6 Haziran 2021

Din özgürlüğünün anayasa ile garanti altına alındığı ve dini cemaatlerin iç işlerine yönelik devlet müdahalesine izin verilmeyen ülkede dün kabul edilen düzenleme, devletin, Müslümanları temsil eden İGGÖ’nün iç işlerine müdahale etmesine imkan sağlıyor.

Yeni yasa, cami ve derneklerin daha hızlı şekilde kapatılmasının yolunu açarken, ülkedeki bütün camilerde görevli imamların bilgilerinin yer aldığı bir listenin de Başbakanlığa bağlı Dinler Dairesine verilmesini zorunlu kılıyor. Yasayla ayrıca kar amacı gütmeyen dernek konumundaki camilerin yıllık mali belgelerinin söz konusu kurumla paylaşılması ve bu bilgileri paylaşmayan camilere yönelik yüksek para cezalarının hayata geçirilmesi öngörülüyor.

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |