Düzensiz Göçmenler Afrikalı Göçmenler Fas Üzerinden İspanya’ya Geçmeye Çalışıyor

Fas üzerinden İspanya’nın Melilla kentine 120'nin üzerinde Afrikalı göçmen geçiş yaptı. Bir başka göçmen grubuna ise engel olundu.

Burak Gücin 14 Temmuz 2021

İspanya’nın Kuzey Afrika’daki Melilla kentine 120’den fazla Afrikalı göçmenin Fas üzerinden yasa dışı yollarla giriş yaptığı bildirildi. Fas İnsan Hakları Derneği’nin (AMDH) Facebook hesabından yapılan açıklamada, Melilla kentine yapılan düzensiz göçmen akınıyla ilgili bilgi verildi.

Çoğu Sahra Altı Afrika ülkelerinden olan yüzlerce düzensiz göçmenin, Fas üzerinden Melilla kentine girmeye çalıştığına dikkat çekilen açıklamada, “120’nin üzerinde göçmen sınır bariyerlerini aşarak şehre girmeyi başardı.” denildi. Açıklamada, 80’in üzerinde göçmenin girişinin ise, İspanyol güvenlik güçleri tarafından engellendiği belirtildi.

Fas-İspanya Gerilimi ve Düzensiz Göç Akını

Düzensiz Göçmenler

Fas ve İspanya Arasındaki Gerilim Artıyor

4 Haziran 2021

Geçtiğimiz Mayıs ayında 8 binin üzerinde Faslı ve Afrikalı göçmen, İspanya’ya bağlı Ceuta ve Melilla kentlerine giriş yapmış, daha sonra bunlardan 6 bini Fas’a iade edilmişti. İspanyol yönetimi, Fas güvenlik görevlilerinin düzensiz göçmenlerin geçişini önlemek için gerekli önlemleri almadığını iddia etmişti.

Fas, Ceuta ve Melilla şehirlerini, İspanya tarafından işgal edilmiş addediyor. İspanya-Fas ilişkileri, İspanya’nın 22 Nisan’da ayrılıkçı Polisario Cephesi Genel Sekreteri İbrahim Gali’yi, yakalandığı Kovid-19 hastalığından dolayı tedavi etmesiyle diplomatik krize dönüşmüştü. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |