'Barınma Hakkı'

Fransa’da 400 Kadar Evsiz Paris’te Çadır Kurarak Eylem Yaptı

Fransa’nın başkenti Paris’teki turistik alanlardan Vosges Meydanı'nda 400 kadar evsiz, “onurlu barınma” isteğiyle çadır kurdu.

Fotoğraf: Droit au Logement Twitter Hesabı.

Aralarında Utupia 56, Wilson ve DAL gibi göçmenlerle dayanışma derneklerinin de bulunduğu “Collectif Réquisitions” adlı oluşumun desteğiyle, aralarında çocuklu aileler ile refakatsiz çocukların da bulunduğu 400 evsiz kişi “onurlu ve kalıcı barınma çözümü” talebiyle, Vosges Meydanında çadır kurdu.

Dernek yetkililer, Vosges Meydanını turistik bir yer olduğu için seçtiklerini, Paris’in görünmeyen yönlerini lüks mahallelerindekilere ve turistlere göstermek istediklerini aktardı. Collectif Réquisitions tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, meydanın alandaki herkese barınma sağlanana kadar boşaltılmayacağı, Paris’in içinde olduğu Ile-de-France bölgesinde 400 bin boş ev olduğu belirtildi.

Eylemler Sayesinde 3 Bin Kişiye Barınma Hakkı

Açıklamada, bugünkü eylemein Collectif Réquisitions’ın evsizler için dokuzuncu eylemi olduğu bu eylemler sayesinde 3 bin evsiz kişiye barınma sağlandığı aktarılarak, yetkililerden barınma sorununun onurlu şekilde çözülmesi talep edildi.

Geçen ay da çoğunluğu Afrikalı ve Afganistanlılardan oluşan toplam 300 kadar refakatsiz çocuk ile düzensiz göçmen, derneklerin de desteğiyle içinde bulundukları kötü yaşam koşullarını duyurmak ve kalıcı barınma imkanına kavuşmak için “acil barınma” talebiyle Paris belediye binası önünde çadırlarını kurmuşlardı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler