Fransa Macron, Artan Tepkiler Karşısında Kovid-19 Uygulamalarını Savundu

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında dördüncü dalganın eşiğindeki ülkenin, zorunlu aşı ve sağlık ruhsatı uygulamaları sayesinde kapanmak zorunda kalmadığını söyledi.

Burak Gücin 4 Ağustos 2021

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sosyal medya platformu TikTok ve Instagram üzerinden Kovid-19 salgını kapsamında Fransa‘nın aldığı tedbirleri eleştiren gençlere seslendi. Gençler tarafından sıkça dile getirilen “Fransa, sağlık ruhsatı uygulamasına geçen tek ülke ve özgürlükleri yok eden ülkeye dönüşüyor.” ifadesinin sorulması üzerine Macron, Fransa‘nın Kovid-19 Delta varyantı nedeniyle 4’üncü dalganın eşiğine geldiğini, bu nedenle zorunlu olarak uygulamayı devreye soktuğunu belirtti.

Fransa

Fransa'da Zorunlu Aşı ve Sağlık Kartı Karşıtları 3 Haftadır Sokaklarda

1 Ağustos 2021

Macron, “Fransa (sağlık ruhsatı uygulamasına) geçen tek ülke demek yanlış, İtalya, Danimarka, ABD ve birçok ülke sağlık ruhsatı uygulamasına benzer organizasyonlara geçti.” diyerek, Fransa‘nın diğer varyantlardan daha zorlu olan ve hızla yayılan Delta varyantıyla mücadele içinde olduğunu anlattı.

Aşı zorunluluğunun mecburi bir seçenek olduğuna dikkati çeken Macron, “Şunu da belirteyim; eğer sağlık ruhsatı uygulamasına geçmeseydik kapanmak zorunda kalacaktık.” dedi. “Aşının yan etkileri var mı?” şeklindeki soruya karşılık Macron aşı olduğunu, kendisinde yan etkinin görülmediğini söyledi. Macron, ülkede 70 milyon doz aşı yapıldığı bilgisini paylaştı.

Denizaşırı Turistik Bölgelerde Salgın Kötüye Gidiyor

Fransa‘nın denizaşırı Guadeloupe bölgesinde, Kovid-19 varyantının hızlı yayılım göstermesi nedeniyle 27 Temmuz Çarşamba gününden itibaren en az 3 haftalık tam kapanmaya geçilmesi kararı alındı.

Fransa‘ya bağlı Korsika Adası’nda da özellikle turistik bölgelerde salgın durumunun kötüye gitmesi ve artan vakalar nedeniyle hastanelerde en az 4 haftalığına, kanser ve acil durumlar hariç, Kovid-19 hastalarına öncelik verilecek.

Kovid-19 Uygulamalarına Tepki

Macron, bazı meslek gruplarına yönelik Kovid-19 zorunlu aşı politikası ve sağlık ruhsatı uygulamasını yürürlüğe koyan Kovid-19 ile Mücadele Yasası nedeniyle eleştiriliyor. Parlamentodan 26 Temmuz’da geçen yasa, hastane ve bakımevi çalışanlarına, itfaiyecilere Kovid-19 aşısı zorunluluğu getiriyor.

"Ayrılıkçılık Yasası"

Fransa Olağanüstü Hâlden Çıkmaya Niyetli Değil

7 Mart 2021

Yasa, belli etkinlik ve mekanlara girişte, Kovid-19 aşısı olduğunu belgelemeyi, son 48 saatte yapılmış negatif PCR testi sonucunu göstermeyi ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileştiğini kanıtlamayı gerektiren Kovid-19 ruhsat uygulamasını konser gibi geniş katılımlı etkinliklerin yanı sıra kafe, restoran, toplu taşıma ve 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlar ile eğlence parklarında da zorunlu hâle getiriyor.

Tartışmalı yasa tasarısı, “sağlık diktatörlüğü” olarak nitelenmiş, son 3 haftadır Fransa genelinde resmî verilere göre her birinde yüzbinlerce kişinin katıldığı gösterilerde protesto edilmişti. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |