'Polis Şiddeti'

BM Polis Şiddeti Hususunda Almanya’dan Açıklama Talep Etti

Birleşmiş Milletler İşkenceyle Mücadele Özel Raportörü Nils Melzer, yeni tip koronavirüs önlemlerine karşı Berlin'de düzenlenen gösterilerde polisin şiddet kullanması nedeniyle Almanya'dan açıklama talep etti.

Fotoğraf: @Abdulhamid Hoşbaş, AA

Alman medyasında yer alan haberlerde, Birleşmiş Milletler İşkenceyle Mücadele Özel Raportörü, İsviçreli hukuk profesörü Nils Melzer Alman hükûmetinden Berlin’deki yeni tip koronavirüs önlemlerine karşı düzenlenen protestolarda orantısız güç kullandığı ve insanlık dışı tutum sergilediği iddiasıyla polis hakkında açıklama istedi.

Melzer, polisin gösterilerde insan haklarını ihlal ettiğine dair güçlü kanıtlar bulunduğunu belirterek, “Endişe verici görüntüler var.” dedi. Bir polis memurunun, bir kadını boynundan yakalayıp yere ittiği videoya atıfta bulunan Melzer, “Kadın ölebilirdi.” ifadesini kullandı. Melzer görüntülerde kadından kaynaklanan bir tehlike olmamasına rağmen, polisin sadece idari bir suçu önlemek yerine bir nefsi müdafaa tekniği kullanmasını eleştirdi.

Her bir vakanın kapsamlı şekilde açıklığa kavuşturulması gerektiğini kaydeden Melzer, “Polis memurları tarafından yapılan her açık kural ihlalinin ciddi sonuçları olmalı. Siyasi sorumlular bu olayları hafife almamalı. Polisin savunmasız göstericilere karşı sadece bazen yaşamı tehdit edecek şekilde harekete geçmesi kesinlikle kabul edilemez.” değerlendirmesinde bulundu.

Alman hükûmetinin, Melzer’in talebine 60 gün içinde cevap vermesi gerektiği öğrenildi. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler