ABD ABD’li Müslümanlar Dinî Ayrımcılık Nedeniyle İntihara Daha Fazla Meyilli

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, ülkede yaşayan Müslümanlar yaşadıkları dinî ayrımcılık ve nefret suçları gibi olumsuz tecrübelerden dolayı daha fazla intihar etme riski taşıyor.

ehisim 13 Ağustos 2021

Stanford Üniversitesinin araştırmasına göre, ABD’de yaşayan Müslümanlar ülkedeki diğer dinî gruplara göre iki kat daha fazla intihar etme eğilimine sahip. “JAMA Psychiatry” dergisinde yayımlanan araştırmanın anketine katılan Müslümanların yüzde 8’i intihara teşebbüs ettiğini belirtti. Diğer dinî gruplarda ise bu oran Katoliklerde yüzde 6, Protestanlarda yüzde 5 ve Yahudilerde ise yüzde 3,6 olarak tespit edildi.

Toplumsal Damgalama

Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar, Müslümanlar arasında daha yüksek seyreden intihar düşüncesi oranının özellikle Müslümanlara yönelik dinî ayrımcılık ve toplumsal damgalama ile yakından alakalı olabileceği görüşünü paylaşıyor. Bunlar aynı zamanda Amerikalı Müslümanların psikolojik destek almasını engelleyen başlıca faktörler olarak tanımlanıyor.

Araştırmada, ABD‘de dinî bir azınlık olarak “Müslümanlar depresyon, kaygı ve paranoya ile yakından ilişkili olan dinî ayrımcılığa karşı oldukça savunmasız” ifadelerine yer verildi. 2013 yılında yapılan bir araştırma da, ABD’li Müslümanların zihinsel sağlık sorunları hakkında sessiz kalmalarının en önemli nedeninin “toplumsal damgalama” olduğu sonucuna varmıştı.

Dinî Ayrımcılık

Standford Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmada aynı zamanda ABD’de yaşayan Müslümanların intihar etme olasılığının, çoğunluk toplumunu Müslümanların oluşturduğu ülkelerde yaşayan Müslümanların intihar etme olasılığından da yüksek olduğu belirlendi. Araştırmacılar bilhassa bu sonucun, Amerika’da Müslümanlar arasında diğer dinî topluluklara nazaran daha yüksek seyreden intihar temayülünün dinî ayrımcılıkla alakalı olduğu tespitini güçlendirdiği görüşünü savunuyor.

Stanford araştırması, “Sosyal Politikalar ve Anlayış Enstitüsü” (İng. “Institute for Social Policy and Understanding”) tarafından 2020’de yapılan bir anketle elde edilen sonuçlarla da örtüşüyor. Buna göre, ABD’li Müslümanların yüzde 60’ı dinî ayrımcılığa maruz kaldıklarını ifade etmişti.

Öte yandan, 2019 yılına ait FBI istatistikleri, rapor edilen 1.700’den fazla dinî gerekçeli nefret suçunun yüzde 13,2’sinin ABD’li Müslümanlara yönelik işlendiğini tespit etmişti. (P)

ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |