FRANSA Fransa Sağlık Yüksek Otoritesi 3’üncü Doz Kovid-19 Aşısı Önerdi

Fransa'da Sağlık Yüksek Otoritesi (HAS), 65 yaş üstü ile risk grubunda olan kişiler için 3'üncü doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı önerisinde bulundu.

ehisim 24 Ağustos 2021

HAS’tan yapılan açıklamada, heyetin 65 yaş ve üstü ile hastalığı ağır geçirme riski bulunan kişilere 3’üncü doz Kovid-19 aşısı yapılması görüşünü resmi olarak gerekli mercilere ilettiği belirtildi. Bu dozun ekim sonu için planlanan gribal enfeksiyon aşı kampanyasından itibaren yapılmasının tavsiye edildiği kaydedilen açıklamada, “HAS, mevcut verileri inceledikten sonra, 65 yaş ve üstü kişiler ile hastalığı daha ağır geçirmelerine neden olacak başka hastalıkları olan kişilerin bir doz daha mRNA aşısı olmalarını öneriyor.” ifadesi kullanıldı.

Eylül Ayından İtibaren Başlanılacak

Sağlık Bakanı Olivier Veran da BFMTV televizyonunda yaptığı açıklamada, HAS’ın tavsiyesi üzerine 65 yaş üstü kişiler ile kronik hastalıkları bulunanlara eylül ayından itibaren 3. doz Kovid-19 aşısının yapılmaya başlanabileceğini belirtti. Veran, Fransa’da salgının 4. dalgasının zirvesine birkaç gün içerisinde ulaşılabileceğini, bu noktadan sonra yoğun bakımdaki Kovid-19 hastalarının sayısındaki artışın duracağını, hatta yavaş yavaş azalabileceğini ifade etti. Halk Sağlığı Kurumunun verilerine göre ülkede, hastanelerde 2 bin 215’i yoğun bakımda olmak üzere 11 bin 7 Kovid-19 hastasının tedavisi sürüyor. Ülkede kaydedilen vaka sayısı 6 milyon 624 bin 777 iken, virüse bağlı can kaybı sayısı 113 bin 595 oldu. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |