'Kovid-19 Salgını'

Almanya’da Hükûmetin Kovid-19 ile Mücadele Politikası Protesto Edildi

Almanya’nın başkenti Berlin’de, hükûmetin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede izlediği politikanın protesto edildiği gösterilerde 80 kişi gözaltına alındı.

Fotoğraf: Erbil Başay - Anadolu Ajansı

Hükûmetin Kovid-19 salgınıyla mücadelede izlediği politika ve aldığı tedbirleri protesto etmek için pazar günü binlerce gösterici Mitte ve Friedrichshain-Kreuzberg ilçelerinin çeşitli yerlerinde toplandı.

Polisin, bulundukları yerlerde toplanmalarına izin vermemesi üzerine protestocular yürüyüşe geçerek Alexander Meydanı’na ulaşmak istedi. Polisin bu girişimi de engellemesi üzerine göstericiler Prenzlauer Berg semtine doğru yürüyüşe geçti. “Barış, özgürlük ve demokrasi” sloganları atan protestocuların maske ve mesafe kurallarına uymadığı görüldü.

80 Gösterici Gözaltına Alındı

Berlin polisinden yapılan açıklamada, gösterilerde yaklaşık 80 kişinin gözaltına alındığı, özellikle şiddete başvuranlara ve yasaları ihlal edecek şekilde çağrıda bulunanlara odaklanıldığı aktarıldı.
Gösteriler sırasında geniş güvenlik önlemleri alındı ve 2 binin üzerinde polis görev yaptı. Federal Meclis ve Başbakanlık binalarının çevresi trafiğe kapatıldı.

Berlin’de cumartesi günü de yüzlerce kişi hükûmetin Kovid-19 önlemlerini protesto etmek için izinsiz yürüyüş düzenlemek istemiş, ancak polis ile göstericiler arasında arbede çıkmıştı. Yürüyüşü engellemek isteyen polis, göstericilere biber gazıyla müdahale etmişti.

“3G” Uygulaması

Almanya’da 23 Ağustos’ta yürürlüğe giren ve “3G” olarak özetlenen yeni uygulamaya göre aşılı olmayanların kapalı mekanlara girişlerinde ya test yaptırdığını ya da Kovid-19 atlattığını gösteren bir belge ibraz etmesi gerekiyor.

Buna göre hastanelere, bakımevlerine, restoranların kapalı alanlarına, ibadethanelere, düğünlere, toplantılara, kuaförlere ve spor salonlarıyla kapalı yüzme havuzlarına girmek için aşı belgesi veya hastalığın geçirildiğine dair belge ibraz edilmesi gerekecek.

Ülkede ayrıca 11 Ekim’den itibaren aşı yaptırmayan yetişkinler, ücretsiz Kovid-19 testlerinden yararlanamayacak. Bu kişilerin ortalama 15 avro olan test ücretlerini ödemeleri gerekecek. Yalnızca sağlık koşulları nedeniyle aşı olamayanlar, hamile kadınlar, çocuklar ve 18 yaşından küçük gençler için ücretsiz test hizmeti devam edecek. Almanya‘da bunun yanı sıra maske ve mesafe kuralları uygulaması sürdürülecek. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler