Etnik Fişleme BM, Hollanda’daki Irk Ayrımcılığı Raporunu Yayınladı

Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, Hollanda raporunu yayımladı. Rapora göre, etnik azınlıklar ırk ayrımcılığına maruz kalmaya devam ediyor.

3 Eylül 2021

Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi (CERD), Hollanda‘da ırk ayrımcılığı durumuna ilişkin raporunda, ülkedeki etnik azınlıkların eğitim, sağlık, iş ve sosyal hizmet alanlarında ayrımcılığa maruz kalmaya devam ettiğini bildirdi.

Anatomi Serisi

Irkçı Fişleme Nedir?

14 Ağustos 2021

CERD raporunda, göçmenler ve azınlıklar üzerine yapılan siyasi tartışmaların ayrımcılığın artmasında etkili olduğu, ayrımcılığın en fazla polisin yaptığı durdurma ve aramalarda görüldüğü belirtildi. Hollanda‘nın ırk ayrımcılığı ile mücadelede gelişme kat ettiği aktarılan raporda, daha fazla ilerleme olması gerektiğine dikkat çekildi.

“Etnik Fişleme Engellenmeli”

Irkçılık ve Ayrımcılık

Hollanda'da Rekor Sayıda "Irkçılık ve Ayrımcılık" Başvurusu

23 Nisan 2021

Online platformlarda yapılan ırkçılık ve nefret söylemlerinin azaltıldığı ifade edilen raporda, “etnik fişleme” konusundaki endişelerin devam ettiği hatırlatıldı. Raporda, hükümete etnik azınlıkların kamusal alandaki görünürlüğünün artırılması ve “etnik fişleme“yi engelleyecek kanunlar çıkarılması gerektiği tavsiyesinde bulunuldu.

18 bağımsız uzmandan oluşan CERD, 182 ülkenin taraf olduğu BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi’nin uygulanışına ilişkin bireysel şikayetleri incelediği gibi periyodik genel raporlar da hazırlıyor. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |