Afgan Mülteciler Fransa’da Afganistan Halkına Destek Gösterisi

Fransa'nın başkenti Paris'te Afganistan halkını desteklemek amacıyla eylem yapıldı. Göstericiler, Afganistanlı mültecilerin Fransa'ya kabul edilmelerini istedi.

admin 6 Eylül 2021

Birçok derneğin çağrısıyla 31 Ağustos’ta yapılması planlanan ancak Paris Valiliğince 5 Eylül Pazar gününe ertelenen gösteri için Paris’teki Republique Meydanı’nda toplanan kalabalık, ellerinde Afganistan bayraklarıyla uluslararası toplumun, Afgan halkı ve tehdit altındaki Afganlarla dayanışmasını talep etti.

Gösterinin organizatörlerinden Afganistan Çocukları Derneği Başkanı Reza Jafari, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Afgan halkıyla dayanışma için bir araya geldiklerini belirterek, “Avrupa ve uluslararası toplumun, insanların Afganistan’dan ayrılabilmesi için insani koridorun açılması konusunda Taliban ile müzakere etmesini istiyoruz. Çünkü bugün Taliban iktidarda.” diye konuştu.

Jafari, uluslararası toplumun Afgan halkını “terk ettiğini” ancak kendilerinin bu gösteriyi onlara desteklerini ifade etmek için düzenlediklerini dile getirdi. “Fransa’dan ülkede bulunan ve sonradan gelecek olan Afganlara iltica hakkı vermesini istiyoruz.” diyen Jafari, Fransa’nın Cenevre Sözleşmesi’ni imzaladığını, bu sözleşmenin iltica ve göç konusunda öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Soyadını vermek istemeyen Roselyne, Afgan halkıyla dayanışma içinde olduğunu ve ülkeye gelmek istemeleri hâlinde onları ağırlayacaklarını belirtti. Roselyne, ihtiyaç halinde Afganların barınması konusunda yardımcı olabileceğini söyledi. Fransa’nın Afganistan’dan tahliye ettiği Afganların sayısının yeterli olmadığını ifade eden Roselyne, bu sayının 10’a veya 100’e katlanması gerektiğini kaydetti.

Paris’e eğitim için gelen İtalyan genç öğrenci Anna da, Avrupa’nın ve uluslararası toplumun, Afgan halkıyla dayanışma göstermesi gerektiğini belirtti. Anna, “Fransız hükûmetinden ve Avrupa’dan Afganlar için insani koridor açmasını talep etmek için buradayım.” dedi. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |