'Afgan Mülteciler'

Fransa’da Afganistan Halkına Destek Gösterisi

Fransa'nın başkenti Paris'te Afganistan halkını desteklemek amacıyla eylem yapıldı. Göstericiler, Afganistanlı mültecilerin Fransa'ya kabul edilmelerini istedi.

Fotoğraf: Yusuf Özcan - Anadolu Ajansı

Birçok derneğin çağrısıyla 31 Ağustos’ta yapılması planlanan ancak Paris Valiliğince 5 Eylül Pazar gününe ertelenen gösteri için Paris’teki Republique Meydanı’nda toplanan kalabalık, ellerinde Afganistan bayraklarıyla uluslararası toplumun, Afgan halkı ve tehdit altındaki Afganlarla dayanışmasını talep etti.

Gösterinin organizatörlerinden Afganistan Çocukları Derneği Başkanı Reza Jafari, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Afgan halkıyla dayanışma için bir araya geldiklerini belirterek, “Avrupa ve uluslararası toplumun, insanların Afganistan’dan ayrılabilmesi için insani koridorun açılması konusunda Taliban ile müzakere etmesini istiyoruz. Çünkü bugün Taliban iktidarda.” diye konuştu.

Jafari, uluslararası toplumun Afgan halkını “terk ettiğini” ancak kendilerinin bu gösteriyi onlara desteklerini ifade etmek için düzenlediklerini dile getirdi. “Fransa’dan ülkede bulunan ve sonradan gelecek olan Afganlara iltica hakkı vermesini istiyoruz.” diyen Jafari, Fransa’nın Cenevre Sözleşmesi’ni imzaladığını, bu sözleşmenin iltica ve göç konusunda öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Soyadını vermek istemeyen Roselyne, Afgan halkıyla dayanışma içinde olduğunu ve ülkeye gelmek istemeleri hâlinde onları ağırlayacaklarını belirtti. Roselyne, ihtiyaç halinde Afganların barınması konusunda yardımcı olabileceğini söyledi. Fransa’nın Afganistan’dan tahliye ettiği Afganların sayısının yeterli olmadığını ifade eden Roselyne, bu sayının 10’a veya 100’e katlanması gerektiğini kaydetti.

Paris’e eğitim için gelen İtalyan genç öğrenci Anna da, Avrupa’nın ve uluslararası toplumun, Afgan halkıyla dayanışma göstermesi gerektiğini belirtti. Anna, “Fransız hükûmetinden ve Avrupa’dan Afganlar için insani koridor açmasını talep etmek için buradayım.” dedi. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler