Birleşik Krallık İskoçya’nın Bağımsızlığı İçin Yeniden Halk Oylaması İsteniyor

İskoçya Bölgesel Yönetimi Başbakanı Sturgeon, 2023 sonuna kadar bağımsızlık oylaması hedeflediklerini söyledi.

Burak Gücin 8 Eylül 2021

İskoçya Bölgesel Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon, İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazanması için 2023’ün sonuna kadar halk oylaması düzenlemeyi hedeflediklerini bildirdi. Sturgeon, İskoç parlamentosunda hükûmet programını açıkladığı konuşmasında, bağımsızlığın, gündeminin üst sıralarında yer aldığını ancak bu yıl parlamentoda referandum tasarısı tartışmalarının olmayacağını söyledi.

2023 Sona Ermeden Yeni Oylama

MYANMAR

İngiltere Myanmar'a Yeni Yaptırım Kararı Aldı

2 Eylül 2021

İskoç hükûmetinin, bir referandum kampanyası olması durumunda, seçmenlere sunulacak ayrıntılı prospektüs üzerindeki çalışmaları yeniden başlatacağını söyleyen Sturgeon, “Salgından çıkarken, ekonomimizi ve toplumumuzu on yıllar boyunca şekillendirecek seçimler yapılacak.” dedi. Sturgeon, bağımsızlık oylamasının ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizi sona erdiğinde yapılabileceğini belirterek, hedeflerinin, bu oylamanın 2023 yılı sona ermeden önce yapılması yönünde olduğunu kaydetti.

Muhalefetteki muhafazakar parti milletvekilleri ise Sturgeon’a, bağımsızlıktan ziyade Kovid-19 salgını, uyuşturucuyla mücadele ve ekonomik kriz gibi ülkeyi etkileyen diğer konulara odaklanması çağrısında bulundu. İskoç Parlamentosu, Ocak 2020’de ikinci bir bağımsızlık referandumu lehinde oy kullanmıştı.

Oylamadan sonra Sturgeon, merkezi Birleşik Krallık hükûmetinden yeni bir bağımsızlık referandumu yapılmasını mümkün kılacak izin talep etmiş ancak talebi Başbakan Boris Johnson tarafından reddedilmişti.

Halk Oylaması İçin İzin Gerekiyor

İngiltere

Brexit Britanya’sında Nefret Suçu: Ülke Krizde Mi?

30 Nisan 2019

İskoç Ulusal Partisi (SNP), 2014’te yapılan halk oylamasında İskoçlar yüzde 55 ile bağımsızlığı reddetmiş olsalar da Brexit’in durumu değiştirdiğini ve yeni bir referanduma ihtiyaç olduğunu savunuyor. Brexit referandumunda İngilizlerin aksine yüzde 62 karşı oy kullanan İskoçlar, istemedikleri halde AB’den çıkarıldıklarını belirtiyor.

Yeni bir bağımsızlık referandumu düzenlemek için Birleşik Krallık Parlamentosundan izin almak gerekiyor. Johnson liderliğindeki Muhafazakar Partinin 365 sandalyeyle çoğunluğu elinde bulundurduğu 650 üyeli parlamentodan böyle bir iznin çıkması ise imkansız görünüyor. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |