'Almanya'

Türkiye Kökenliler 26 Eylül’de Yapılacak Federal Seçimleri Yakından Takip Ediyor

Almanya'da 26 Eylül'de yapılacak olan Federal seçimlere kısa süre kala ülkede yaşayan Türkiye kökenliler seçimlere yakından ilgi gösteriyor.

Seçime bir haftadan kısa süre kala Köln’de AA muhabirine konuşan Türklerin çoğunluğu, Alman vatandaşlığı taşıyan yada çifte vatandaş olan herkese seçimlere katılıp, Türklere yakın olan partilere oy verilmesini istedi. Köln’de yaşayan işadamı Doğan Gündoğdu, oy kullanma hakkı olan herkese partilerin programlarını inceleyip 26 Eylül’de sandığa giderek Türklere en yakın olanları destekleme çağrısı yaptı.

“Seçimlere Mutlaka Katılmamız Lazım”

Hem Almanya hem de burada yaşayan çoğunluğu Türk olan yabancılar için önemli bir döneme girildiğine işaret eden Gündoğdu, “Seçimlerde önemli bir yere sahip olmak ve seçimi yönlendirmek için, seçimlere mutlaka katılmamız lazım. Partilerin içerikleri ve programları hakkında iyi bilgilenmemiz lazım. Baktığımızda hemen hemen her partide Türkiye kökenli milletvekili adaylarımız var, onların programlarını incelemek ve onları desteklemek çok önemli olacaktır çünkü onlar bir anlamda bizim sesimiz olacak.” dedi. Herkesi sandığa davet eden Gündoğdu, “Buradaki Türk seçmen için önemli beklentiler var, çifte vatandaşlıktan tutun da Türkiye ile ilgili konulara kadar. partilerin programlarına bakıp bize en yakın olanları desteklememiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“Seçim Hakkı Önemli”

Türk Üniversiteliler Derneği (Turk-Unid) Başkanı Levent Taşkıran, “Almanya seçimlerinde herkesin oy kullanmasını tavsiye ediyorum. Burada seçim hakkı önemli, demokratik bir koşul. Burada özellikle Türkiye kökenliler olarak Türklere yakın olan partilere oy verilmesini tavsiye ederim. Özellikle sorunlarımızı halledebilecek siyasi partileri öne çıkarmak gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Taşkıran, “Geçen senelerde siyasi partilere Türkiye karşıtı bir hava vardı. Şimdi mülteci krizi sonucu Almanya ve Avrupa Birliğinin Türkiye ile olan ilişkilerini düzeltmeye çalıştığını düşünüyorum. Ama yine de her siyasi parti içinde Türkiye karşıtı grupların mevcut olduğunu gözlemliyoruz.” diye belirtti.

“Merkel’in Yönetiminden Memnunduk”

Köln’de restoran sahibi olan Şakir Toprak, yaklaşan seçimlerle ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Yıllardır burada işletmeciyiz ve Merkel’in yönetiminden çok memnunduk. Merkel iyi bir siyasetçi, iyi bir politikacıydı ve ülkesi için güzel şeyler yaptı, keşke gitmeseydi. Diğer politikacılar için henüz birşey konuşmak istemiyorum ama ben Merkel taraftarıydım. Yeni gelenler inşallah Merkel’in boşluğunu doldurur, yabancılara karşı duyarlı olurlar, mağduriyetlerde esnafın yanında olurlar. “

Yeni siyasetçiler çıkmasını isteyen Mehmet Baynaz, “Yeni insanlara şans verilmesini istiyoruz. Böylece yeni fikirler ortaya çıkabilir, bazı şeyler değişebilir. Örneğin ırkların birbirini sevmesi konusunda çalışılabilir, örneğin Almanya‘da bazı kesimler başka kesimleri sevmiyor. Şu an takip ettiğim kadarıyla Sosyal Demokrat Parti (SPD) önde gidiyor ama yine sonucun belirlenmesi için seçim sonucunu beklemek gerek.” dedi. Köln’ün Weidengasse semtinde hediyelik eşya dükkanı olan Suha Ardaniç ise şöyle konuştu: “Bahsedilen bütün bu partileri temsil eden kişiler seçim geldiği zaman geleneksel şekilde üç beş tane partileri içine göstermelik Türk ve Müslüman siyasetçi arkadaşlarımızı alırlar, onların üzerinden bir oy potansiyeli yakalarlar. Bu arada son derece liberal, ılımlı politikalar vaad ederler ve başa geçtikten sonra o üç beş tane arkadaşımız herhangi bir söz hakkı tanımadan ve birşeyleri değiştirme fırsatı bulamazlar. Devran böyle sürer gider.” (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler