Hollanda Lahey Bölge Mahkemesi: “Etnik Köken Sınır Aramalarında Kriter Olabilir”

Hollanda Lahey Bölge Mahkemesi, havalimanları ve sınırlarda yapılan kontrollerde ırka dayalı kriterlerin kullanılmasının "ırk ayrımcılığı" teşkil ettiğine ilişkin açılan davada kararını verdi.

admin 23 Eylül 2021

Hollanda Lahey Bölge Mahkemesi, havalimanları ve sınırlarda yapılan kontrollerde ırka dayalı kriterlerin kullanılmasının “ırk ayrımcılığı” teşkil ettiğine ilişkin açılan davada kararını verdi. Lahey Bölge Mahkemesinde yapılan duruşmanın neticesinde hakimler “Etnik köken sınır aramalarında kriter olabilir, fakat tek kriter olamaz.” dedi.

Anatomi Serisi

Irkçı Fişleme Nedir?

14 Ağustos 2021

Davacıların, arama ve kontrollerde etnik kökenin bir kriter olmaması gerektiği şeklindeki talebini reddeden mahkeme, karara ilişkin yazılı açıklamasında, “Sınır kontrollerinin amacı düzensiz göçmenleri tespit etmek. Hiçbir suç şüphesi olmasa da kontrol yapılabilir.” ifadesini kullandı.

Mahkeme sözcüsü Jeannette Honee, karara ilişkin Hollanda Kraliyet Asker Polisi (Royal Marechaussee) tarafından yapılan kontrollerin “ayrımcılık yasağını” ihlal etmediğini belirtti.

Davaya İnsan Hakları Dernekleri Katıldı

Eindhoven Meclis Üyesi Mpanzu Bamenga tarafından açılan davaya beş insan hakları derneği “davacı” sıfatıyla katıldı. Bamenga, “Hollandalıya benzemediği” gerekçesiyle sürekli havalimanlarında kontrol edildiğini ve bu durumun ırk ayrımcılığı teşkil ettiğini belirterek dava açtığını kaydetti.

Etnik Fişleme

BM, Hollanda'daki Irk Ayrımcılığı Raporunu Yayınladı

3 Eylül 2021

Kararı temyiz edeceklerini belirten Bamenga, “Ülkeme, Hollanda‘ya her geldiğimde etnik kökenim sebebiyle kontrol ediliyorum.” dedi. Davacı avukatlarından Jelle Klaas, karara ilişkin “Mahkeme etnik fişlemeye kapı açan bu duruma ilişkin hüküm verme şansını kaçırdı.” ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi (CERD), Hollanda’da ırk ayrımcılığı durumuna ilişkin bu ayın başında yayımladığı raporunda, ülkedeki etnik azınlıkların eğitim, sağlık, iş ve sosyal hizmet alanlarında ayrımcılığa maruz kalmaya devam ettiğini bildirilmişti. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |