'Avusturya'

İstifa Eden Kurz “Gölge Başbakan” Olarak Görevine Devam Edecek

Avusturya’da "rüşvet, yolsuzluk ve güveni kötüye kullanma" suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan Başbakan Sebastian Kurz, görevinden istifa etti. Kurz'un, "gölge başbakan" olarak kurduğu sistemi devam ettireceğine dikkat çekiliyor.

Fotoğraf: Shutterstock.com

Avusturya Başbakanı ve merkez sağcı Avusturya Halk Partisi (ÖVP) Genel Başkanı olan Kurz, düzenlenen basın toplantısında, mevcut hükûmetin ortağı Yeşiller Partisi’nin kendisiyle koalisyonu sürdürmek istemediğini ancak salgın, ekonomik durum ve alınan yeni kararların hayata geçirilmesi için ülkenin istikrara ihtiyaç duyduğunu söyledi. Kurz, Yeşillerin bu yaklaşımının ardından ÖVP yönetiminden çalışmalarını sürdürmelerini istediğini ve Başbakanlık görevine, hâlihazırdaki Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg’i önerdiğini bildirdi.

Schallenberg’in önemli bir siyaset adamı olduğunu kaydeden Kurz, kendisinin ise parti genel başkanı ve parti meclis başkanı olarak mecliste mücadelesini sürdüreceğini söyledi. Yeşiller Partisi lideri Werner Kogler, dün yaptığı açıklamada, Kurz’la yola devam etmek istemediklerini, ÖVP’nin sorumluluk alarak yeni bir ismi başbakanlık için önermesi gerektiğini duyurmuştu.

Savcılık, Başbakan Kurz Hakkında Soruşturma Başlatmıştı

Savcılık; rüşvet, yolsuzluk ve güveni kötüye kullanma suçlamalarıyla Başbakan Kurz hakkında soruşturma başlatmıştı. Savcılık, ülkede 2016-18 döneminde Kurz ve partisinden bazı isimlerin Maliye Bakanlığının bütçesini kullanarak bir gazete ve düşünce kuruluşuna para aktardığı iddiasını soruşturuyor. Söz konusu basın organları marifetiyle Kurz ve partisi lehine kamuoyu yoklamalarının sonuçlarının manipüle edildiği iddiası da soruşturma kapsamında yer alıyor.

Söz konusu soruşturma nedeniyle 6 Ekim çarşamba günü, emniyet güçleri, Başbakanlık başta olmak üzere Kurz’un başında bulunduğu ÖVP genel merkezi ve Maliye Bakanlığında aramalar yapmıştı.

İstifa Sonrası Merkez Sağ-Yeşiller Koalisyonu Devam Edecek

Avusturya’da Yeşiller Partisi lideri ve Başbakan Yardımcısı Werner Kogler, merkez sağ Halk Partisi (ÖVP) Genel Başkanı Kurz’un başbakanlık görevinden istifa etmesinin, koalisyon hükûmetinin çalışmalarını gelecekte sürdürebilmesi için doğru ve önemli bir adım olduğunu ifade etti. Kogler, eski Başbakan Kurz’un yolsuzluk soruşturması nedeniyle görevini bıraktığını açıklamasının ardından basına değerlendirmede bulundu.

Mevcut ÖVP-Yeşiller koalisyon hükûmetinin devam etmesi için hükûmet ortaklarına Kurz’un yerine başka bir ismin getirilmesi önerisinde bulunduklarını hatırlatan Kogler, bunun kabul edilmesinin hükûmet programının sürdürüleceği anlamına geldiğini söyledi. Kogler, Kurz’un başbakanlığa önerdiği Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg’le yarın ikili bir görüşme yapacakları bilgisini paylaştı.

Muhalefet İstifayı Yeterli Görmüyor

Ülkede çarşambadan beri yaşanan hükûmet krizi eski başbakanın geri adım atmasıyla rahatlamış gibi görünse de muhalefet, “Kurz’un parti başkanlığını sürdürecek olmasının yolsuzluk suçlamalarına yol açan ‘Kurz düzenin”‘ devam edeceği anlamına” geldiği eleştirisinde bulundu.

Ana muhalefet Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) Genel Başkanı Pamela-Rendi Wagner, ÖVP’nin iktidarda kalmak için Kurz’u kurban ettiğini, merkez sağcı partinin iktidarda kalmak için 35 yıldır aynı taktiği kullandığını söyledi.

“Gölge Başbakan Kurz”

Wagner, Kurz’un istifasının özünde çok da bir anlam ifade etmediğini, parti genel başkanı olarak “gölge başbakan” olarak “Kurz düzeni” olarak adlandırdığı sistemin devam ettirileceğine dikkati çekerek, şu anki hükûmetin geleceğini parlak görmediğini kaydetti.

Yeni Avusturya Partisi (NEOS) Genel Başkanı Beate Meinl-Reisinger de Kurz’un istifa kararının gecikmiş bir adım olduğunu belirterek, parti başkanı olarak hala iplerin eski başbakanın elinde bulunduğunu, sahne arkasından iktidarı yönetmeye çalışacağını ileri sürdü.

Eski başbakan ve yakınındaki 10 isime yönelik “rüşvet, yolsuzluk ve güveni kötüye kullanma” suçlamalarıyla soruşturma başlatılmasının ardından yaşanan hükûmet krizi nedeniyle artan baskılara dayanamayan Kurz, görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler