BM BM: “Yerinden Edilmelerin En Büyük Sebebi Şiddet”

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği bu yılın ilk yarısında şiddet ve iç çatışmalar nedeniyle zorla yerinden edilenlerin sayısının arttığını bildirdi.

admin 11 Kasım 2021

BMMYK‘nın yayımladığı Yıl Ortası Raporu’nda, bu yılın ilk yarısında yerinden edilmelerin sebepleri ele alındı. Rapora göre, yerinden edilen kişi sayısı Ocak-Haziran 2021’de, bir önceki yılın ikinci yarısına kıyasla artış göstererek 84 milyona yükseldi.

Avustralya

2050'ye Kadar 1 Milyardan Fazla Kişi Yerinden Olabilir

11 Eylül 2020

Ülke İçi Yerinden Edilme En Fazla Afrika’da

51 milyon kişi kendi ülkesinde yerinden edilirken, ülke içi yerinden edilmeler en fazla Afrika‘da görüldü. 2021’in ilk yarısında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 1,3 milyon, Etiyopya’da 1,2 milyon kişi ülkelerindeki şiddet ve iç çatışmalar nedeniyle evlerini terk etti. Aynı dönemde Myanmar ve Afganistan’da da iç çatışmalar, zorla yerinden edilmeleri tetikledi.

Yerinden edilmeler nedeniyle dünyada mülteci sayısı artarken, 2021’in ilk yarısında toplam mülteci sayısı 21 milyona yaklaştı. Söz konusu dönemde Orta Afrika Cumhuriyeti’nden 71 bin 800, Güney Sudan’dan 61 bin 700, Suriye’den 38 bin 800, Afganistan’dan 25 bin 200 ve Nijerya’dan 20 bin 300 kişi iltica etti.

Öte yandan raporda, Kovid-19 salgını nedeniyle alınan sınır tedbirleri, gıda güvensizliği ve iklim değişikliği gibi etkenlerin de yerinden edilenlerin insani durumunu daha kötüye götürdüğü bilgisi paylaşıldı. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |