'Almanya'

Anayasa Mahkemesi Kovid-19 Tedbirlerini Anayasaya Uygun Buldu

Almanya'da Federal Anayasa Mahkemesi, 2021'in ilkbaharında hükûmetin Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek için aldığı sert tedbirlerin anayasaya uygun olduğunu bildirdi.

Fotoğraf: nitpicker / Shutterstock.com

Yüksek Mahkemeden açıklanan kararda, halkın salgına karşı korunmasına ilişkin 22 Nisan’da getirilen temas ve sokağa çıkma kısıtlamaları gibi tedbirlerin anayasaya uygun olduğu belirtilerek, bu kısıtlamalara yönelik yapılan şikayetlerin reddedildiği ifade edildi.

Kararda, şikayete konu olan temas ve sokağa çıkma kısıtlamalarının yasa koyucunun salgının yayılmasına karşı getirdiği koruma tedbirlerinin parçası olduğuna dikkat çekilerek, bu tedbirlerin bir bütün olarak insanların hayatını ve sağlığını korumaya, sağlık sisteminin işlemesine hizmet ettiği vurgulandı.

Ancak önlemlerin çeşitli temel haklara önemli ölçüde müdahale ettiği belirtilen kararda, mahkemenin tedbirleri temel haklar açısından değerlendirdiği, buna göre salgındaki aşırı tehlikeli durum nedeniyle temas ve sokağa çıkma kısıtlamalarının anayasaya uygun olarak görüldüğü bildirildi.

Federal Anayasa Mahkemesi başka bir kararda aynı sebeplerle salgının yayılmasını önlemek amacıyla 22 Nisan’da okulların yaklaşık 2 ay süreyle kapatılmasına ilişkin hükûmetin aldığı kararı da anayasaya uygun buldu.

Alman hükûmeti salgındaki üçüncü dalgaya karşı 22 Nisan’da aldığı kararda, saat 22.00-05.00 arasında sokağa çıkma yasağı getirmiş, bir hane halkının başka bir haneden sadece 1 kişiyle bir araya gelmesine izin vermiş ve insanların toplanması, etkinliklerin düzenlenmesi yasaklamıştı. Ayrıca haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısının 165’i geçtiği bölgelerde okulların kapatılması kararı alınmıştı. Bu kararlar yaklaşık 2 ay yürürlükte kalmıştı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler