'Kovid-19 Önlemleri'

Avrupa’da Kovid-19 Önlemleri Yeniden Sıkılaşıyor

Omicron varyantının görülmesinin ardından Avrupa ülkeleri uçuş yasaklarına ek olarak karantina, maske, aşı sertifikasının kullanımının yaygınlaştırılması gibi yeni tip koronavirüse karşı önlemleri yeniden uygulamaya başladı.

Fotoğraf: Shutterstock. Değişiklikler: Perspektif.

Ülkelere yönelik uçuş kısıtlamalarını bırakacağını ve “kişi temelli” seyahat dönemine geçeceğini duyuran Avrupa Birliği (AB), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) hızla Avrupa’ya ulaşan omicron varyantı nedeniyle Afrika’nın güneyinden uçuşları yasaklamak zorunda kaldı. AB, son dönemde Avrupa genelinde ciddi artışa geçen, delta varyantının çoğunlukta olduğu Kovid-19 vakalarıyla mücadele etmenin yollarını arıyor. Diğer yandan aşı odaklı stratejisi gereğince, 2. doz aşısının üzerinden 9 ay geçmemesi, geçmişse 3. dozun yapılması kaydıyla sertifikalı herkese kapılarını açmaya hazırlanıyor. Eş zamanlı olarak Kovid-19 önlemleri yeniden sıkılaştırılıyor.

AB yetkilileri, 25 Kasım’da yaptıkları açıklamada yeni stratejilerinin “seyahat kısıtlamalarından muaf tutulan ülkeler listesi” üzerinden değil, geçerli aşı sertifikası bulunan ve hem AB’nin hem de Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) onayladığı aşıları olan herkesin Schengen bölgesine girebilmesine dayandığını duyurmuşlardı.

Yetkililer, AB’nin bu bağlamda dünyanın geri kalanına ve özellikle Afrika’ya aşı göndermeye yönelik adımlarına da hızlanarak devam edeceğini sık sık dile getiriyordu. AB, delta varyantının etkileriyle mücadele etmeye çalışırken, yeni stratejisini duyurmasının üzerinden henüz saatler geçmişken Afrika’nın güneyinde tespit edilen tehlikeli yeni varyant, Birliği zora soktu. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 26 Kasım’da İngiltere’nin ardından hızla söz konusu bölgeden uçuşların durdurulacağı kararını bildirdi.

Omicron AB’nin Başkentine Ulaştı

Aynı gün içinde omicron varyantının AB’nin başkenti sayılan Brüksel’de bir kişide görülerek böylece Avrupa’ya ulaşmış olması da ayrıca şok etkisi yarattı.

Belçika, AB Komisyonunun önerisi doğrultusunda Güney Afrika, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya ve Esvatini’den ülkeye yapılan uçuşları en az sene sonuna kadar askıya aldığını duyurdu. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı, bölgedeki vatandaşlarına seyahat ajansları ya da tur operatörlerine tahliye için başvurmaları çağrısı yaptı.

Fransa’da Karantina Şartı

Fransa, söz konusu 7 ülkeye uçuşları askıya alan diğer bir AB ülkesi oldu. Ayrıca son 14 günde bu ülkelerden gelen yolculardan yetkililere bildirimde bulunmaları ve PCR testi yaptırmaları istendi.

Sağlık Bakanlığı da bu varyantı taşıyan kişiyle temas edenlere Kovid-19 aşılarını tamamlasa da karantinayı zorunlu hale getirmeye karar verdi. Fransa Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal, yaptığı açıklamada, ülkede omicron varyantına bağlı muhtemel vakaların olabileceğini belirtti.

Almanya’da Ek Kovid-19 Önlemleri Gündemde

Almanya, 7 ülkeye ek olarak Malavi’yi de “virüs varyant bölgesi” ilan etti. Bu ülkelerden sadece Alman vatandaşları ve Almanya’da oturuma izni olanlar ülkeye gelebilecek.

Ayrıca ülkeye gelen herkes 14 gün karantinaya girmek zorunda kalacak. Başbakan Angela Merkel’in eyalet başbakanlarıyla yarın yeni önlemler konusunda toplantı yapması bekleniyor.

İtalya’da Açık Havada Maske Uygulaması

İtalya Almanya ile aynı ülkelere uçuş yasağı getiren İtalya’nın Sağlık Bakanı Roberto Speranza, 26 Kasım’da yaptığı yazılı açıklamada, son 14 gün içinde Güney Afrika, Lesotho, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya, Malavi ve Esvatini’de bulunanların İtalya’ya girişinin yasaklandığını bildirdi.

Bunun haricinde ülkede halihazırda vakaların artış eğilimine geçmesi sebebiyle Milano, Bergamo ve Bolonya kentlerinde ocak ayının ilk haftasına kadar maske kullanımı açık havada da zorunlu hale getirildi.

Ayrıca İtalya Belediyeler Birliği, açık havada maske kullanımının her yerde zorunlu olması için hükümete talepte bulundu. Bu arada, Kovid-19 aşısını teşvik etmek maksadıyla Mario Draghi liderliğindeki hükümetin kararıyla 6 Aralık’tan itibaren sadece aşı yaptıranlar ve Kovid-19’u atlatanların sahip olabileceği “Süper Yeşil Geçiş” belgesi, salgınla mücadele kapsamında devreye alınacak.

İspanya Aşı Sertifikası ve Negatif PCR İstiyor

İspanya, 1 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girecek önlemler kapsamında, omicron ile ilgili yüksek riskli gösterilen ülkelerden girişlerde negatif sonuçlu Kovid-19 testi isteyecek.

İngiltere ve Kuzey İrlanda’dan gelenler için ise sadece negatif test sonucunun yeterli olmayacağı, aşı sertifikası da isteneceği açıklandı.

Norveç’te İzolasyon ve Maske Kararı

Norveç, Kovid-19 testi pozitif çıkan vatandaşlarının aşı durumuna bakılmaksızın 5 gün izole olmalarına karar verdi. BNN Bloomberg’in haberine göre, Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, parlamentoda yaptığı konuşmada, yeni tedbirler kapsamında Kovid-19’a yakalanan aşı olmuş vatandaşlarının izolasyon süresinin 2 günden 5 güne çıkarıldığını açıkladı.

Ayrıca aynı evi paylaşan tüm yetişkinlerin söz konusu hastanın testi negatif çıkana kadar evde kalması ve dışarı çıkmadan 24 saat önce yüksek ateş semptomu göstermemesi gerekiyor. Öte yandan Norveç’te vatandaşlara, toplu taşıma ve mağazalarda tekrar maske kullanımına dönmeleri tavsiye edilmeye başlandı.

Komşu ülkeler İsveç ve Danimarka’da Omicron varyantının görülmesinin ardından Norveç’te Kovid-19 önlemleri sıkılaştırarak ülkenin kapanmaya gitmesini önlenmeye çalışılıyor. Başbakan Jonas Gahr Store, bu yıl sonuna kadar 65 yaş ve üstü vatandaşların tamamına üçüncü doz aşı yapılmasını planladıklarını aktardı.

Portekiz’de Noel Tatili Uzatıldı

Portekiz de 1 Aralık’tan itibaren hava yoluyla ülkeye giriş yapan herkesten aşı sertifikasının yanı sıra negatif sonuçlu PCR testi talep edileceğini, bar, restoran, otel, jimnastik salonu, konser veya toplu aktivitelere girişlerde aşı sertifikası zorunluluğu getirileceğini duyurdu.

Ayrıca, Noel ve yılbaşı tatillerinin ardından 2-9 Ocak’ta bar, restoran ve eğlence merkezlerinin kapalı olacağı, evden çalışmanın zorunlu tutulacağı ve okulların açılışının bir hafta erteleneceği açıklandı.

Yunanistan’da Aşı Olmayana Para Cezası

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, artan vaka sayısına ve yoğun bakımlarda yatan hastaların çoğunlukla aşısız kişiler olduğuna dikkati çekerek, Kovid-19 ile mücadelede atılacak yeni adımları açıkladı. Yeni tedbirler çerçevesinde aşı olmayan 60 yaş üstü vatandaşların en geç 16 Ocak’a kadar aşı randevusu almasını isteyen Miçotakis, bu tarihten sonra aşı olmayanlara aylık 100 avro ceza kesileceğini duyurdu.

Miçotakis, aşı olmayanlardan toplanacak ceza bedellerinin hastanelerin finanse edilmesi için kullanılacağını ifade etti. Bunun “ceza” amaçlı değil, “koruma” amaçlı bir uygulama olduğunu savunan Miçotakis, yaklaşan Noel tatili öncesi, virüsün yayılmasını önleme amacıyla 6-12 Aralık’ta 18 yaş üstü herkese, aşılı veya aşısız olmalarına bakmaksızın ücretsiz Kovid-19 testi verileceğini açıkladı.

Miçotakis, salgının Noel tatili sürecindeki seyrini belirlemek ve kontrol altına almak amacıyla erişkinlere 3-7 Ocak’ta da ücretsiz Kovid-19 testi dağıtılacağını belirtti.

AB Dışı Ülkelerdeki Kovid-19 Önlemleri

Schengen bölgesine dahil olan İsviçre’de hükümet, Güney Afrika, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya ve Esvatini’den uçuşları ikinci bir emre kadar durdurma kararı aldı.

Bunun yanı sıra varyantın görüldüğü Hong Kong, İsrail ve Belçika’dan ülkeye gelenler için negatif Kovid-19 testi sonucu ibraz etme ve 10 gün karantina şartı konuldu.

İsviçre Federal Sağlık Ofisi dün Güney Afrika’dan ülkeye giriş yapan ve testi pozitif çıkan bir kişide omicron şüphesi görüldüğünü açıklamıştı.

Birleşik Krallık’taki Kovid-19 Önlemleri

Yeni varyantla ilgili ilk tedbirleri almasıyla gündeme gelen Birleşik Krallık, Güney Afrika, Namibya, Lesoto, Botsvana, Esvatini, Zimbabve, Mozambik, Malavi ve Zambiya’yı “kırmızı listeye” aldı ve bu ülkelerden yapılan uçuşları durdurdu.

Ayrıca ülkede yeniden kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske takma zorunluğu getirildi. Omicron varyantının görülmesinin ardından yeniden marketlerde ve toplu taşımada maske takma zorunluğu getirildi.

Öte yandan, aşı durumlarına bakılmaksızın ülkeye giren herkesin 2 gün içinde PCR testi yaptırmaları ve negatif sonuç alana kadar kendilerini tecrit etmelerinin zorunlu olduğu açıklandı. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler