Fransa Fransa’da “Irkçılık Karşıtlarına Saldırıya” Soruşturma

Fransa'da Nisan 2022'de düzenlenecek cumhurbaşkanı seçiminde aday olacak Eric Zemmour'un ilk mitinginde, ırkçılık karşıtlarının darbedilmesine neden olan olaylara ilişkin soruşturma açıldı.

admin 9 Aralık 2021

Fransa basınındaki haberlere göre, Bobigny Savcılığı, Zemmour‘un başkent Paris’in Villepinte semtinde pazar günü düzenlediği mitingde, SOS Racisme aktivistlerinin Zemmour’un taraftarlarınca dövülmesine yönelik soruşturma başlattı.

Kameralar Detaylıca İncelenecek

Soruşturma kapsamında mitingdeki güvenlik kameraları detaylı incelenecek. Savcılık, bir kişi hakkında da mitingde Zemmour’u bileğinden hafif yaraladığı şüphesiyle başka bir soruşturma açtı. Şüpheliye soruşturma süresince, yaşadığı bölgeden ayrılması, silah tutması veya taşıması ve Zemmour’a yaklaşması yasaklandı. Öte yandan Eric Zemmour, dün Zemmour’un Paris yakınlarındaki Villepinte fuar merkezinde pazar günü düzenlediği ilk mitingi olaylı geçmiş, aşırı sağcı adayın taraftarları alana gelen ve üzerlerinde “ırkçılığa hayır” sloganları yazılan aktivistlere saldırmış, birçoğunu yaralamıştı.

Fransa

Aşırı Sağın Yükselen İsmi Eric Zemmour ve Olası Adayı

22 Ekim 2021

30 Kasım’da Adaylığını Resmen Açıklamıştı

Ayrıca mitingde yuhalanan ve fiziksel saldırıya uğrayan çok sayıda basın mensubu alandan ayrılmak zorunda kalmıştı. Kampanya ekibi ise Zemmour’un sahneye çıkmadan hemen önce bir kişi tarafından bileğinden tutularak çekilmesi sonucu yaralandığını ve 9 gün iş göremezlik raporu aldığını açıklamıştı. İslam ve göçmen karşıtı fikirleriyle öne çıkan aşırı sağcı aday Zemmour, 30 Kasım’da yayınladığı videoyla cumhurbaşkanı seçimi için adaylığını resmen açıklamıştı. Fransa’da seçimin ilk turu, 10 Nisan 2022’de yapılacak. Adaylardan herhangi biri ilk turda salt çoğunluğu sağlayamazsa en fazla oyu alan iki aday 24 Nisan’da düzenlenecek ikinci turda yarışacak. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |