'Fransa'

Fransa’da “Irkçılık Karşıtlarına Saldırıya” Soruşturma

Fransa'da Nisan 2022'de düzenlenecek cumhurbaşkanı seçiminde aday olacak Eric Zemmour'un ilk mitinginde, ırkçılık karşıtlarının darbedilmesine neden olan olaylara ilişkin soruşturma açıldı.

Fotoğraf: Eric Zemmour, Shuttertstock.com / Obatala-photography | Değişiklikler: Perspektif

Fransa basınındaki haberlere göre, Bobigny Savcılığı, Zemmour‘un başkent Paris’in Villepinte semtinde pazar günü düzenlediği mitingde, SOS Racisme aktivistlerinin Zemmour’un taraftarlarınca dövülmesine yönelik soruşturma başlattı.

Kameralar Detaylıca İncelenecek

Soruşturma kapsamında mitingdeki güvenlik kameraları detaylı incelenecek. Savcılık, bir kişi hakkında da mitingde Zemmour’u bileğinden hafif yaraladığı şüphesiyle başka bir soruşturma açtı. Şüpheliye soruşturma süresince, yaşadığı bölgeden ayrılması, silah tutması veya taşıması ve Zemmour’a yaklaşması yasaklandı. Öte yandan Eric Zemmour, dün Zemmour’un Paris yakınlarındaki Villepinte fuar merkezinde pazar günü düzenlediği ilk mitingi olaylı geçmiş, aşırı sağcı adayın taraftarları alana gelen ve üzerlerinde “ırkçılığa hayır” sloganları yazılan aktivistlere saldırmış, birçoğunu yaralamıştı.

30 Kasım’da Adaylığını Resmen Açıklamıştı

Ayrıca mitingde yuhalanan ve fiziksel saldırıya uğrayan çok sayıda basın mensubu alandan ayrılmak zorunda kalmıştı. Kampanya ekibi ise Zemmour’un sahneye çıkmadan hemen önce bir kişi tarafından bileğinden tutularak çekilmesi sonucu yaralandığını ve 9 gün iş göremezlik raporu aldığını açıklamıştı. İslam ve göçmen karşıtı fikirleriyle öne çıkan aşırı sağcı aday Zemmour, 30 Kasım’da yayınladığı videoyla cumhurbaşkanı seçimi için adaylığını resmen açıklamıştı. Fransa’da seçimin ilk turu, 10 Nisan 2022’de yapılacak. Adaylardan herhangi biri ilk turda salt çoğunluğu sağlayamazsa en fazla oyu alan iki aday 24 Nisan’da düzenlenecek ikinci turda yarışacak. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler