Almanya Kovid-19 Önlemleri: Almanya’da Yılbaşı Yaklaşırken Kurallar Sıkılaştırıldı

Almanya'da yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantı nedeniyle alınan önlemler daha da sertleştirildi.

admin 22 Aralık 2021

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, eyalet başbakanlarıyla yaptığı toplantı sonrası düzenlediği basın toplantısında alınan yeni Kovid-19 önlemleri hakkında halkı bilgilendirdi. Scholz, yeni varyantın çok daha hızlı bulaşabildiğine dikkati çekerek “Koronavirüs Noel tatili yapmıyor.” dedi.

Kovid-19 Önlemleri ve Yılbaşı

Kovid-19 Tedbirleri

Almanya’da Kovid-19 Tedbirleri: "Aşı Zorunluluğu Kaçınılmaz"

22 Kasım 2021

28 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girmesi öngörülen önlemlere göre tiyatro, sinema, restoranlar ve temel ihtiyaçların satılmadığı mağazalara, aşı olmuş veya iyileşmiş kişilerin girebilmesi kuralı sürdürülecek.
Temas kısıtlamasına ilişkin de özel buluşmalarda aşı olmayan bir kişinin bulunması durumunda bir hane halkı başka bir haneden en fazla 2 kişi ile bir araya gelebilecek.

Aşı olan ve iyileşenler için de kısıtlamalar getirilerek 28 Aralık’tan sonra buluşmalarda aşılı veya iyileşmiş olan en fazla 10 kişinin bir araya gelmesine izin verilecek. 14 yaşından küçükler buna dahil edilmeyecek.

Noel Bayramı süresince temasların azaltılması çağrısında bulunulan kararda, yılbaşı kutlamaları ve havai fişek atılması yasaklandı. Tedbirler kapsamında futbol karşılaşmaları gibi büyük çaplı etkinlikler seyircisiz yapılacak. Bar ve diskoteklerin iç mekanları kapalı tutulacak, dans edilen etkinlikler yapılamayacak.

“Aşılama İçin İknalar Sürüyor”

Şansölye Scholz, sorunlar ortaya çıkana kadar beklemeyeceklerini belirterek “Aşı olmak için iknalar sürüyor. Aşı olmamak adına hâkim olan karamsarlığı paylaşmıyorum. Ancak aşı olmayan herkes büyük bir riske maruz kalıyor.” diye konuştu.

Scholz, aşının zorunlu olmasından yana olduğunu vurgulayarak “Yüksek bir aşılama oranına ihtiyacımız olduğunu biliyoruz.” ifadesini kullandı.

Yeni önlemlere göre, 28 Aralık’tan itibaren aşılı olanlar veya Kovid-19 geçirip iyileşenler en fazla 10 kişiye kadar bir araya gelebilecek. 14 yaşından küçükler bundan muaf olacak. Aşı olmayanlar ise sadece bir haneden iki kişi, başka bir haneden iki kişi ile bir araya gelebilecek.

2G Kuralı: Aşı Olmuş Veya İyi Olmak Gerekiyor

Kovid-19

Kovid-19'da Hangi Aşamadayız?

7 Aralık 2021

Gece kulübü ve diskotek gibi mekanlar kapalı kalacak. Halka açık yerlerde toplantı ve havai fişek gösterileri yapılamayacak ve havai fişek satılamayacak.

Kültürel ve benzeri önemli etkinlikler seyirci olmadan gerçekleştirilebilecek. Futbol maçları seyircisiz oynanacak. 2G (aşı olmuş veya iyileşmiş) kuralı tiyatrolarda ve sinemalarda yürürlükte kalmaya devam edecek.

Polis, itfaiye, hastane gibi kritik yerlerde çalışanlar salgın planlarını bir an önce gözden geçirerek güncelleyecekler. Salgınla mücadeleyle ilgili bir sonraki değerlendirme toplantısı 7 Ocak 2022’de yapılacak. (AA/P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |