Pekin Kış Olimpiyatları Yüzlerce STK, Pekin Kış Olimpiyatları’nı Boykot Çağrısında Bulundu

Dünyanın birçok yerinden 243 sivil toplum kuruluşu (STK), Çin'de düzenlenecek 2022 Pekin Kış Olimpiyatları'nın, ülkede insanlık suçları işlenirken başlayacağını belirtti ve uluslararası camiaya olimpiyatları boykot çağrısında bulundu.

admin 30 Ocak 2022

Aralarında İnsan Hakları Gözlemevi (HRW), Çin İnsan Hakları Savunucuları ve Uygur İnsan Hakları Projesi gibi grupların bulunduğu 243 sivil toplum kuruluşu (STK), ortak açıklamalarında, 4 Şubat’ta başlayacak Pekin Kış Olimpiyatları öncesi Çin’de Uygurlara yönelik insan hak ihlallerine dikkati çekti.

HRW Çin Direktörü Sophie Richardson, olimpiyatlara ev sahipliği yapan ülkenin uluslararası hukuku ihlal eden insanlık suçları işlediğini kaydederek, “Olimpiyat Oyunları’nın zorlamayla iyilik şeklinde yapılması mümkün değildir.” açıklamasında bulundu.

Çin İnsan Hakları Savunucuları Direktörü Renee Xia, olimpiyatların Pekin‘de düzenlenmesinin Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in hükümetini normalleştirmeyi hedeflediğini vurgulayarak, “Dünyanın bu insanlık dramını meşrulaştırması, mağdurların adaletsizliklere karşı sesini çıkarmasını zorlaştırmaktadır.” ifadesini kullandı.

Dosya: "Kriz Bölgelerindeki Müslüman Azınlıklara Avrupa'dan Bakmak"

“Müslüman Uygurlar Çin Hükûmetine Bağlılıklarını İspatlayana Kadar Siyasi Kamplarda Tutuluyor”

1 Kasım 2019

Uygur İnsan Hakları Projesi Başkanı Ömer Kanat da Pekin Kış Olimpiyatları’nın soykırımın üzerini örtemeyeceğinin altını çizerek, “Olimpiyat değerleri ve uluslararası dostluğun bu yıl Pekin‘de kutlanmasının mümkün olacağını düşünenleri anlamak çok zor.” değerlendirmesinde bulundu.

Çin 2008 Olimpiyatları’nı Siyasi Çıkarları İçin Kullandı

Tibet için Uluslararası Kampanya kuruluşunun başkan vekili Bhuchung K. Tsering, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) “spor ve politika birbirine karıştırılamaz” açıklamasına atıfta bulunarak, “Çin hükûmeti 2008 Pekin Olimpiyatları’nı kendi siyasi çıkarlarına hizmet etmek için kullandı. Tibetliler canlarını riske atarak bu gerçeği söyledi fakat IOC dikkate almadı.” dedi.

Tsering, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nın Çin’e uluslararası normlara uygun davranması için baskı yapılması noktasında fırsat niteliğinde olduğunu vurguladı. Çin İnsan Hakları Direktörü Sharon Hom, uluslararası camiaya, “Çin’de tutuklu bulunan insan hakları savunucularının serbest bırakılması için çaba gösterme” çağrısı yaptı.

2022 Kış Olimpiyatları’nın Pekin‘de düzenlenmesi kararı, Çin’deki Uygurlara yönelik insan hakları suçlarından dolayı tepki çekmişti. ABD, olimpiyatları boykot etme kararı alırken Güney Kore ve Japonya hükûmetleri de olimpiyatları boykot etmeyi planladıklarını açıklamıştı. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |