Almanya Başörtüsünü Çıkarmayı Reddeden Genç Kadının Stajına Son Verildi

Eğitimini tamamlamak için Almanya'daki bir hastaneye staj başvurusu yapan genç kadın, başörtüsünü çıkarmayı reddedince hastaneden uzaklaştırıldı.

30 Ocak 2022

Almanya’nın Herne şehrindeki Marien Hastanesi’nde 3 aylık süreyle staj yapmak isteyen Melda isimli genç kadın, göreve başladıktan 2 hafta sonra başörtüsü nedeniyle hastaneden uzaklaştırıldı. Başörtüsünü çıkarma talebini reddeden genç kadın, stajını tamamlayamadı.

“Ya Başörtüsü ya da Staj”

Başörtüsü Yasağı

Berlin'de Bir Okuldan Başörtülü Çalışanına: "Ya Başörtün, Ya İşin"

29 Ekim 2021

Staja başlamasının üzerinden 2 hafta geçen Melda’ya hastanedeki vardiyasını tamamlamasının ardından hastane yönetimi ulaştı. Başörtüsüyle ilgili konuşmak isteyen hastane yönetimi genç kadına, staja devam etmek istiyorsa başörtüsünü çıkarması gerektiğini söyledi.

Başörtüsünü çıkarmamaya karar veren 24 yaşındaki genç kadın, stajını bitiremeden hastaneden ayrıldı. WAZ gazetesine demeç veren Melda, “Kendimi ayrımcılığa uğramış hissediyorum.” ifadelerini  kullandı. Hastaneye yaptığı başvuruda hâlihazırda başörtülü olduğuna dikkat çekti ve yaşananlara anlam veremediğini belirtti.

Hastanedeki Başörtüsü Yasağı

Federal Seçimler 2021

Oy Kullanmak İsteyen Genç Kadına Engel: "Başörtüsüyle Oy Kullanamazsın!"

28 Eylül 2021

Aynı hastanede Şubat 2020’de benzer bir olay daha yaşanmıştı. Başörtülü bir başka kadın ergoterapi alanında 5 günlük staj yapmak için hastaneye başvurmuştu. Genç kadın staja devam edebilmek için başörtüsünü çıkarmayı reddedince, hastane ilk staj gününün ardından kadını hastaneden uzaklaştırmıştı. IslamiQ’in ulaştığı Rhein-Rhur Bölgesi St. Elisabeth Katolik Klinikleri Grubu Genel Müdürü Theo Freitag, “Tesislerimizde başörtüsü takılmasına izin verilmiyor.” açıklamasını yapmıştı.

Dinî inançları ne olursa olsun, hastalara en iyi tıbbi hizmeti ve hasta bakımını sağlamayı hastane olarak kendi görevleri gördüğünü söyleyen Freitag, başörtüsü yasağını “hastaların tedavisine odaklanılan iş yerlerinde çalışanlarımızdan tarafsız bir görünüme sahip olmalarını bekliyoruz. İş yerinde inanç sembolleri ön planda değil.” sözleriyle değerlendirmişti. (P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |