Hollanda Hollanda’da Yaşayan Ailenin Maruz Kaldığı Irkçılık Ülke Basınında

Hollanda'nın kuzeyindeki Giethoorn köyünde yaşayan Yılmaz ailesinin maruz kaldığı ırkçılık ve resmi makamların ihmalleri ülke basınında geniş yer buldu.

Enise Yılmaz 7 Şubat 2022

Hollanda basınında BNNVARA‘nın araştırmacı gazetecilik programı Zembla’da, Giethoorn köyünde yaşayan Türkiye kökenli Yılmaz ailesinin uğradığı ayrımcılık ele alındı.

Yerel basının büyük ilgi gösterdiği olayda Yılmaz ailesinin resmi makamlara yaptığı birçok başvurunun ciddiye alınmadığı ve sonuçsuz kaldığı bilgisi paylaşıldı.

Haberlerde, 15 yaşındaki oğlu Yusuf ile yaşayan anne Hatice Yılmaz’ın yaklaşık bir yıldır ırkçı gençlerin saldırısına maruz kaldığı aktarıldı.

Defalarca Yılmaz ailesinin evinin önünden geçen saldırganların aileye yönelik hakaretleri ve ailenin aracına verdiği zarara ilişkin görüntüler paylaşıldı. “Yusuf! Kanserli Türk” gibi ırkçı hakaretlerin kaydedildiği videoda Hatice Yılmaz’ın aracının aynasının kırıldığı görüldü.

Resmi Makamlar Şikayetleri Ciddiye Almadı

Hollanda polisi, savcılığı ve belediyeye defalarca yardım çağrısında bulunan Yılmaz’ın şikayetlerinin ciddiye alınmadığına dikkati çekildi. Zembla’nın araştırmasında birçok görüntü ve delile rağmen adli makamların etkili soruşturma yapmadığına değinildi.

Polisin saldırıları, “Gençlerde oluşan bir rahatsızlık” şeklinde değerlendirdiği belirtilen haberlerde sunulan kamera görüntülerinin ise kaybedildiği bilgisi paylaşıldı. Yılmaz’ın Hollanda polisine yaptığı birçok şikayetin gerekli şekilde soruşturulmadığı ve savcılığa yapılan başvurunun delil yetersizliği sebebiyle kapatıldığı belirtildi.

Zembla programına bağlanan Leiden Üniversitesi Göç Hukuku Profesörü Peter Rodrigues de polisin Yılmaz ailesinin şikayetlerini resmi kayıtlara geçirmemesini ve polise sunulan görüntülerin ise resmi makamlar tarafından kaybedilmiş olmasını “ırkçılığın açığa vurulması” ve “ihmalkarlık” olarak değerlendirdi.

Aile Giethoorn’dan Taşındı

Ayrıca haberlerde, ailenin yaşadığı Steenwijkerland belediyesinin saldırılardan haberdar edilmesine rağmen gerekli önlemleri almadığı aktarıldı.

Yetkililerin ihmalleri üzerine evin dışına kamera taktıran Yılmaz ailesinin, eve saldırılması korkusuyla evin dış kapısını güçlendirdikleri ifade edildi. Yetkililere olan inancını tamamen yitirdiğini belirten Hatice Yılmaz’ın oğlu Yusuf’la Hollanda‘nın başka bir şehrine taşındıkları kaydedildi. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |