Almanya Bavyera Eyaleti, Sağlıkçılar İçin Aşı Zorunluluğunu Askıya Alacak

Almanya'da 15 Mart 2022'de sağlık kurumlarındaki çalışanlar için yürürlüğe girecek Kovid-19'a karşı aşı yaptırma zorunluğunun Bavyera eyaletinde askıya alınacağı bildirildi.

admin 8 Şubat 2022

Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, Münih’te düzenlediği basın toplantısında, 15 Mart’ta sağlık personeli için yürürlüğe girecek aşı zorunluluğunun şu anki Omicron dalgasını bastırmak veya durdurmak için etkili bir araç olmadığını savundu.

Almanya

Sağlık Çalışanlarına Kovid-19 Aşısı Zorunluluğu Gelecek mi?

11 Aralık 2021

Söder, aşı zorunluluğunun sağlık personelin işinden ayrılmasına yol açarak sağlık alanındaki durumu kötüleştirebileceğini belirterek, “Bu çözüm getirmiyor, maalesef sorunlara yol açıyor.” dedi.

Bavyera’da aşı zorunluğu uygulamasının fiili olarak askıya alınması anlamına gelecek kapsamlı geçiş düzenlemelerinin getirileceği bilgisini paylaşan Söder, “Bunun (düzenlemelerin) kaç ay geçerli olacağına bakacağız.” ifadesini kullandı.

Siyasetten Karara Tepki

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach da Bavyera eyaletinin sağlık personeli için getirilen aşı zorunluluğunu askıya alma planına tepki göstererek, bunun sadece bağışıklık sistemi zayıf olan yaşlıların hayatını değil, aynı zamanda siyasetçilerin inandırıcılığını da tehlikeye atacağını söyledi. Lauterbach, Bavyera eyalet hükûmetini aşı zorunluluğunu ciddiye almaya çağırdı.

Yeşiller ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) temsilcileri de Bavyera hükûmetinin aldığı kararı eleştirdi. SPD Milletvekili Heike Baehrens aşılamayı frenlemek yerine sağlık kurumlarında çalışanların aşı olmak için ikna edilmesini istedi. Yeşillerin Eş Genel Başkanı da yasanın hızlı ve vaktinde uygulanmasını talep etti.

Genel Aşı Zorunluluğu Yasa Tasarısı Hazırlanıyor

Kovid-19

Almanya'da Halkın Çoğunluğu Aşı Zorunluluğu İstiyor

8 Şubat 2022

Almanya‘da 10 Aralık 2021’de Enfeksiyondan Koruma Yasası’nda değişiklik yapılarak sağlık kurumlarında çalışanların 15 Mart 2022’ye kadar aşılandıklarını veya iyileştiklerini kanıtlamaları şartı getirilmişti.

Ülkede genel aşı zorunluluğu getirilmesi konusunda ise Alman hükûmeti, bir yasa teklifi hazırlamak istemiyor. Bunun yerine Federal Meclisteki grupların böyle bir teklifi sunması isteniyor. Hükümette yer alan partilerin meclis grupları genel aşı zorunluluğuna ilişkin yasa tasarları hazırlıklarını sürdürüyor.

Özellikle muhalefetteki Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ise hükümetin, genel aşı zorunluğu konusunda yasa tasarısı hazırlamamakla sorumluluktan kaçtığı eleştirisinde bulunuyor. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |