Avrupa Birliği AB Vatandaşlarına Göre Birlik İçin En Büyük Zorluk “Sosyal Eşitsizlik” 

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin vatandaşları, AB'nin önündeki en büyük zorluğun "sosyal eşitsizlik" olduğu görüşünü dile getirdi.

admin 8 Şubat 2022

AB’nin 27 üye ülkede yaptırdığı “Eurobarometer” adlı ankette AB vatandaşlarına birçok konuda sorular soruldu. “AB için en büyük zorluklar hangileridir?” sorusuna Avrupalılar arasında en fazla verilen cevap “sosyal eşitsizlik” oldu. AB vatandaşlarının yüzde 36’sı sosyal eşitsizliği en büyük zorluk olarak gördüğünü belirtti.

Sosyal eşitsizliğin ardından en büyük zorluklar yüzde 32 ile işsizlik, yine yüzde 32 ile çevre meseleleri ve iklim değişikliği, yüzde 31 ile göç meselesi olarak sıralandı.

Göçten En Çok Maltalılar Endişeli

Göç konusunda dağılıma bakıldığında göçü en büyük zorluk görenler yüzde 62 ile Maltalılar oldu. Kıbrıs Rum kesiminde yaşayanların yüzde 52’si, Yunanistan’da yaşayanların yüzde 49’u, Çekyalıların ise yüzde 47’si göçü birinci sırada saydı.

Göç meselesini en büyük zorluk olarak görenlerin oranının düşük olduğu ülkeler ise yüzde 17 ile Portekiz, yüzde 20 ile İspanya, yüzde 21 ile Romanya, yüzde 22 ile Hırvatistan ve yüzde 23 ile Slovakya oldu.

Ana Küresel Zorluk: İklim Değişikliği

AB vatandaşları göçten sonra AB ülkelerinin kamu borcu, yetersiz ekonomik büyüme, terör ve güvenlik, AB nüfusunun yaşlanması, küresel sağlık sorunlarının ele alınışı, ekonominin ve toplumun dijital dönüşümü gibi konuları en büyük zorluklar olarak sıraladı.

AB’nin geleceği için “ana küresel zorlukların neler olduğu” sorulduğundaysa AB vatandaşlarının yüzde 49’u iklim değişikliği ve çevre konularını, yüzde 30’u zorunlu göçü, yüzde 26’si terörizmi, yüzde 16’sı popülizmin yükselişini, yüzde 13’ü yeni teknolojilerden kaynaklanan riskleri, yine yüzde 13’ü nüfustaki hızlı değişimi gösterdi. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |