Düzensiz Göçmenler Belçikalı STK’lar: Devlet Sığınmacı Krizini Çözmede Başarısız

Belçikalı sivil toplum kuruluşları yetkili makamları sığınmacı krizi ile ilgili cezai yaptırım içeren mahkeme kararına rağmen mevcut uygulamalarında değişiklik yapmamakla suçladı.

admin 8 Şubat 2022

Belçikalı 10 sivil toplum kuruluşu (STK), devletin yetkili makamlarını sığınmacı krizi nedeniyle kınayarak, cezai yaptırım içeren mahkeme kararına rağmen politikalarında değişikliğe gitmediklerini bildirdi.

Belçika‘da mahkeme 19 Ocak’ta, söz konusu STK’ların başvurusu üzerine devleti ve sığınmacıların kabulünden sorumlu federal ajans Fedasil’i kınayarak, “en az bir kişiye kalacak yer verilmeyen veya sığınma başvurusu alınmayan her iş günü” için 5 bin avro ceza ödemelerine hükmetmişti.

Düzensiz Göçmenler

Mahkemeden Sığınmacı Krizi Nedeniyle Devlete Kınama ve Para Cezası

24 Ocak 2022

Ancak STK’lar bugün yayımladıkları ortak bildiride, cezai yaptırıma rağmen devletin uygulamalarında değişikliğe gitmediğini vurguladı. Devletin kınandığı bildiride “Brüksel Asliye Hukuk Mahkemesine cezaları artırması için yeniden başvurmak dışında çaremiz kalmadı.” ifadesine yer verildi.

“Hükûmet Başarısız”

Yetkili makamların mahkeme kararına tepkisiz kaldığına işaret edilen bildiride şunlar kaydedildi: “24 Ocak’tan bu yana Fedasil, onlarca sığınmacıyı yeniden sokaklara göndererek onların kabul haklarını ihlal etti. İnsani açıdan acil durumdayız ve hükûmet tüm görevlerinde başarısız oluyor.”

2021’in son aylarında Fedasil’in başkent Brüksel’deki merkezi Petit Chateau’nun önünde uzun kuyruklar oluşmuş, refakatsiz çocukların varlığı da dikkati çekmişti. Göçmenlerin sokakta çadırlarda kalmaları, belediye çalışanlarının ise bunları sökmeleri gündemi meşgul etmişti.

Kasım 2021’de sivil toplum örgütleri, konuyu mahkemeye taşımıştı. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |