Fransa Evsizlerin Barınma Hakkı İçin “Boş Binaları İşgal” Eylemi Sürüyor

Fransa'da evsizlerin ve göçmenlerin barınma hakkı için "boş binaların işgali” sürüyor.

11 Şubat 2022

Fransa’nın Calais kentinde, Birleşik Krallık’a geçmek isteyen evsizlere ve göçmenlere “barınma hakkı” sağlanması için boş binalara yönelik işgal eylemleri devam ediyor.

Calais Herkes İçin Barınma Topluluğu

Calais Logement Pour Toustes (Calais Herkes İçin Barınma) topluluğu, Calais’ta sokakta yaşayan yüzlerce evsizin ve düzensiz göçmenin durumuna dikkat çekmek ve onların boş binalara yerleştirilmesi için kentin farklı noktalarında bulunan boş binalara yönelik işgal eylemi gerçekleştiriyor.

Topluluk, son olarak 3 Şubat’ta Ajaccio 13 nolu sokaktaki 40 dairelik boş bir binaya girdi. Fransız polisi eylemcileri çıkarmak için binayı 8 Şubat’tan bu yana kuşatmış durumda.

Topluluktan yapılan açıklamada, polislerin binaya kimsenin girmesine izin vermediği ve içerdekilere yemek, su ve ilaç tedarik etmek isteyen destekçileri engellediği belirtildi.

Binaya Elektrik ve Gıda Verilmiyor

Polisin binanın elektriğini de kestiği belirtilen açıklamada, “Bizi aç ve susuz bırakmaları yasa dışı elbette. Ancak bu strateji bizi fazla şaşırtmıyor. Yerel yetkililerin sınırdaki düzensiz göçmenlere karşı kullanmayı en sevdiği yöntemlerden biri bu.” ifadeleri kullanıldı.

Göç

Manş Denizi'nde Göçmen Krizi Aşılamıyor

18 Aralık 2021

Açıklamada ayrıca polisin, binanın önünde toplanan topluluk yanlısı bir gruba geçit vermediği, mahallenin gençlerine göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği aktarıldı.

Calais kentinde yaklaşık 1000 düzensiz göçmenin Fransa-İngiltere sınırında sokakta yaşam mücadelesi verdiği kaydedilen açıklamada, göçmenlere yönelik polisin kötü muamelesinin sonlandırılması çağrısı yapıldı. Öte yandan topluluğun Twitter hesabından, polisin binanın önünde toplananlara copla sert müdahale ettiği anlara ait görüntüler paylaşıldı. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |