Birleşik Krallık Kovid-19’a Karşı “Kişisel Sorumluluk” Süreci

Kovid-19 önlemlerini kaldıran Birleşik Krallık yönetimi salgına karşı "kişisel sorumluluk" sürecine geçildiğini duyurdu.

23 Şubat 2022

Birleşik Krallık hükûmetinin, ülkenin “Kovid-19’la yaşam” planını açıklanmasının ardından, salgınla mücadelede yasal kısıtlamalardan “kişisel sorumluluk” sürecine geçildi.

Pozitif Olanlar İçin Temastan Kaçınma “Tavsiye”si

Kovid-19 Önlemleri

Birleşik Krallık'ta Karantina Zorunluluğu Kaldırılıyor

22 Şubat 2022

Başbakan Boris Johnson’ın, 21 Şubat’ta Kovid-19 testi pozitif çıkan kişilerin kendilerini tecrit etmesine yönelik yasal zorunluluğun kaldırılacağını duyurmasıyla ülkedeki tüm Kovid-19 kısıtlamaları sona erdi.

Diğer yandan, yasal zorunluluk ortadan kalkmasına rağmen Kovid-19 testi pozitif çıkan yetişkinler ve çocukların evde kalmaları ve diğer kişilerle temastan kaçınmaları “tavsiye” olarak kalmaya devam edecek.

Johnson, insanların bu virüsle yaşamayı öğrenmesi ve özgürlükler kısıtlanmadan herkesin kendisini ve çevresindekileri korumaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Kovid-19 Aşıları ve Testlerinin Maliyeti

Ülkede 1 Nisan itibarıyla halka ücretsiz dağıtılan hızlı antijen testlerine de son verilecek ancak en yaşlı ve savunmasız gruptakiler testleri ücretsiz temin edebilecek.

Kovid-19 aşıları ve testlerinin ekonomiye maliyetinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Başbakan Johnson, bu maliyetin “İçişleri Bakanlığının bütçesinden bile daha fazla” olduğuna dikkati çekti. Johnson, Kovid-19 testlerinin ekonomiye 15,7 milyar sterline mal olduğunu kaydetti.

“Ölümlerinin Yüzde 80’i İlk 12 Ayda Yaşandı”

Birleşik Krallık, 180 bini aşkın ölümle “Avrupa’da Kovid-19 kaynaklı en çok ölümün görüldüğü ülke” konumunda bulunuyor.

Ülkede görülen Kovid-19 ölümlerinin yaklaşık yüzde 80’i salgının ilk 12 ayında yaşandı.

Aşılama programı ve toplumun virüse karşı bağışıklığının artmasıyla, zamanla Kovid-19 kaynaklı can kaybı ve hastaneye yatış sayılarında düşüş görüldü.

Aşılama programına 8 Aralık 2020’de başlayan ülkede, 12 yaş ve üzeri kişilerin yüzde 91,4’ü ilk doz aşıyı, yüzde 85’i ikinci doz aşıyı ve yüzde 66,2’si ise güçlendirici dozu aldı.

“Kişisel Sorumluluk”a ve Kısıtlamaların Kaldırılmasına Tepkiler

Hükûmetin, salgınla mücadelede, “yasal zorunluluklar”ın kaldırılarak “kişisel sorumluluk” sürecine geçildiğini ve tüm kısıtlamaların kaldırıldığını açıklaması, tartışmaları da beraberinde getirdi.

Bilim insanları, hükûmetin kararını “kanıtlarla desteklenmediği” gerekçesiyle eleştirdi ve bir grup uzman, baş tıp görevlisi Chris Whitty ve hükûmetin bilim danışmanı Patrick Vallance’a, hükûmetin kısıtlamaları sona erdirmek için kullandığı bilimsel gerekçeyi yayınlamalarını isteyen açık mektup yazdı.

Ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Keir Starmer da hükûmetin Kovid-19’la yaşama planının “iyi düşünülmemiş” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

“Sonraki Varyantın Az Şiddette Olacağının Garantisi Yok”

Evden Çalışma

Çalışma Hayatında Kovid-19 Salgınıyla Beraber Neler Değişecek?

18 Şubat 2022

Kısıtlamalara son verilmesi kararına temkinli yaklaşan Londra Belediye Başkanı Sadık Han da tedbirlerin kimseyi geride bırakmayacak şekilde kaldırılması gerektiğini dile getirdi. Han, “Hükûmet, insanları Kovid-19 testi yaptırmaları için ücretlendirmeyi yeniden gözden geçirmeli ve testlerin pozitif çıkması durumunda, evden çalışamayanlar için mali destek sağlamaya devam etmeli.” değerlendirmesini yaptı.

Hükûmetin bilim danışmanı Vallance ise salgının bitmediğini; virüsün gelişmek için ortamı olduğunu belirterek “Bir sonraki varyantın Omicron gibi az şiddette olacağının garantisi yok.” dedi.

Baş tıp görevlisi Whitty de bu zorunluluk yarın itibarıyla kaldırılacak olsa da yine de Kovid-19’a yakalananların kendilerini izole etmesi tavsiyesinde bulundu. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |