Bosna Hersek Srebrenitsa Soykırımı Kurbanlarının Anısına Açılan Sergi

Bosna Hersek'te soykırım kurbanlarına adanan "Ölüm tarlalarının ardındaki hayat" sergisi Srebrenitsa'da açıldı.

23 Şubat 2022

Hollanda hükûmeti tarafından finanse edilen, Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt ve Hollanda’nın Saraybosna Büyükelçisi Jan Waltmans’ın da katılımıyla Srebrenitsa-Potoçari Anıt Merkezi’nde açılan sergide, soykırım kurbanlarının eşyalarının yanı sıra soykırımdan kurtulanların anlatıları yer alıyor.

“Kurbanlar Sadece Rakamlardan Oluşmaz”

Srebrenitsa

Yeni Sağcı Hareketin İlham Kaynağı: Srebrenitsa Soykırımı

11 Temmuz 2021

Sergi açılışının ardından basın açıklaması yapan Schmidt, Srebrenitsa Soykırımı başta olmak üzere tüm katliam kurbanlarına karşı tutumun, Bosna Hersek toplumunun uzlaşma sürecine büyük etkisi olduğunu vurguladı.

Kurbanların anılarının solmasına, karalanmasına veya inkar edilmesine izin verilmemesi gerektiğini ifade eden Schmidt, “Kurbanlar sadece rakamlardan oluşmaz. Onlar hayatları, başarıları, özlemleri ve hayalleri olan insanlardır.” dedi.

Schmidt, “Katliamların araştırılması, ne sebeple ve nasıl yapıldığının takibi, adaletin tesisi için gereklidir. Bu araştırmalar geçmişte yaşamak değil, iyi bir gelecek için verilen şanstır. Böylece insanlar bugün ve yarın barış içerisinde yaşayabilirler.” ifadelerini kullandı.

Srebrenitsa Soykırımı ve Bosna Hersek’in Geleceği

Srebrenitsa Soykırımı

Hasan Hasanović: “Yaşananları Ne Affetmek İstiyorum, Ne de Unutabilirim”

16 Temmuz 2021

Şimdiki nesillerin görevinin gelecek nesillere, soykırımın nasıl olduğuna dair soru işareti bırakmamak olduğunu kaydeden Schmidt, “Geçmişte olanları bilmek, özellikle kurbanların yakınları ve Srebrenitsa soykırımından kurtulanlar ve Bosna Hersek toplumunun geleceği için net bir bakış açısı oluşturacaktır.” diye konuştu.

Geleceğe bakmak kadar geçmişten de ders almanın önemli olduğunu belirten Waltmans ise “Burada soykırımdan bahsedildiğinde genellikle sadece sayılardan bahsediliyor. Ama bu sergi sayılara ‘kişilik’ veriyor.” dedi.

Serginin soykırım kurbanlarının tamamen şahsi tecrübelerine adandığını belirten Balkan Araştırma ve Raporlama Ağı (BİRN) Müdürü Denis Dzidic, “Sergide yer alan bazı eşyalar toplu mezarlarda kurbanların yanında bulundu. Bazı eşyalar ise kurbanların yakınları tarafından sergilenmek üzere Srebrenitsa-Potoçari Anıt Merkezi’ne verildi.” ifadelerini kullandı.

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |