Çin BM’den Filistin ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi Açıklaması

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, İsrail ordusunun Filistinlilere şiddetine tepki gösterdi. Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne mayısta ziyarette bulunması için Çin hükümetiyle anlaşmaya varıldığını da duyurdu.

9 Mart 2022

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri (OHCHR) Michelle Bachelet, Filistin’de kötüye giden insani durumdan endişe duyduğunu belirterek, İsrail ordusunun Filistin halkına yönelik artan şiddetine tepki gösterdi. Bachelete, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne ziyaret gerçekleştireceğini de duyurdu.

İnsan Hakları İhlalleri

Apartheid

"İsrail'in Apartheid Tanımına Tepkisi 'Duyduğu Korkuyu' Gösteriyor"

2 Şubat 2022

BM İnsan Hakları Konseyi’nin 49’uncu oturumunda Bachelet, dünyanın farklı ülkelerindeki insan hakları ihlallerine değindi. Bachelet, Ukrayna’da Rusya saldırıları sonucu mahsur kalan sivillerin durumundan endişe duyduğunu belirterek, “Korumasız durumdaki sivillerin, çatışmalardan etkilenen bölgelerden güvenli bir şekilde tahliye edilebilmesini sağlamak için gerekli adımları atmaya çağırıyorum.” dedi.

Yemen’de taraflar arası çatışmaların arttığına dikkati çeken Bachelet, “Ocak 2022’de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon 1623 hava saldırısı gerçekleştirdi ve Ensarullah örgütü sınır ötesine 40 saldırı yaptı. Bu rakamlar, geçen yıla kıyasla aylık hava saldırı oranının yüzde 275 yükseldiğini gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Bachelet, Yemen’de çatışan tarafların ciddi insan hakları ihlallerinde bulunmayı sürdürdüğünün de altını çizerek, insani yardımların her geçen gün daha yetersiz hale geldiğini vurguladı.

Tunus’ta parlamento başta olmak üzere önemli devlet kurumlarının feshedilmesinden derin endişe duyduğunu söyleyen Bachelet, “Geçen ay Yüksek Yargı Konseyi’nin feshedilmesi kararı, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı ilkelerini ciddi oranda zedelemiştir.” diye konuştu.

Filistinlilere Yönelik Şiddete Tepki

Bachelet, Filistin sorununa ilişkin ise “İşgal altındaki Filistin topraklarında kötüye giden insani durum ve İsrail ordusu tarafından öldürülen Filistinlilerin sayısının büyük oranda artmasından endişe duyuyorum.” dedi.

2020’de Filistin topraklarında 32 sivilin İsrail güçleri tarafından öldürüldüğü bilgisini paylaşan Bachelet, bu rakamın 2021’de 320’ye çıktığına işaret etti.

Bachelet, bölgede Yahudi yerleşimci şiddetinin de arttığının altını çizerek, “Yerleşimci şiddetinin sadece sayısı değil, dozu da artış göstermekte.” ifadesini kullandı.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi Ziyareti

Çin

Batı Şeria: İşgal Güçlerinin Silahlı Müdahaleleri Can Almaya Devam Ediyor

2 Mart 2022

Bachelet ayrıca, uzun süredir beklenen Çin’deki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne ziyaretine ilişkin Çin hükûmetiyle anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Mayıs ayında gerçekleşmesi planlanan ziyaret için Çinli yetkililerle hazırlıkların yapıldığı bilgisini paylaşan Bachelet, “Hükûmet ayrıca, Sincan ve diğer bölgeler de dahil Çin ziyaretim sırasında kalacak yerimin ayarlanması için Komiserlik ekibinin ön ziyaretini kabul etti. Ekip gelecek ay Çin’e gidecek.” şeklinde konuştu. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |