Kovid-19 Almanya’da Kovid-19 İçin Yeniden Alarm Verildi

Almanya Sağlık Bakanı, eyaletlerden Kovid-19 salgınında acil önlem almasını istedi.

25 Mart 2022

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, ülkedeki Kovid-19 vaka sayılarının yüksek seyretmesinden dolayı eyaletlerden salgınının daha fazla yayılmasını önlemek için acil tedbirlerin alınmasını istedi. Lauterbahch, Berlin’de Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler ile düzenlediği basın toplantısında Kovid-19 salgının henüz bitmediğini belirtti.

Kovid-19 Vaka Sayılarındaki Artış

Almanya

Tesla'nın Almanya'daki Fabrikası Çevresel Endişelere Rağmen Açıldı

23 Mart 2022

Şu an günde 300 bin civarında yeni vaka sayılarının bildirildiğini ve gerçek sayıların bilinmediğini vurgulayan Lauterbach, “Ancak gerçek yeni vaka sayılarının bildirilenin iki katından fazla olduğunu varsaymak lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Lauterbach, salgının daha fazla yayılmasına karşı eyaletlerden acil önlem alınmasını isteyerek, yeni Enfeksiyon Koruma Yasası’nda vakaların yüksek olduğu bölgelerde önlemler almaya imkan tanındığına işaret etti.

Henüz aşı olmayanlara çağrıda bulunan Lauterbach, vaka sayılarının yüksek olduğunu ve aşısız kişilerin virüsten kaçınamayacaklarını söyledi.

Aşı Olma ve Kurallara Uyma Çağrısı

Lauterbach “Bir aşıdan sonra bile ciddi şekilde hastalanma ve ölme riski önemli ölçüde azalıyor.” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Lauterbach, çalışanlara virüs bulaşmasından dolayı birçok hastanede ameliyatların ertelendiğinin ve acil duruma geçildiğinin bildirildiğini belirterek “Günde 300 ölü olması ve sağlık sistemine aşırı yüklenilmesi kabul edilmez.” ifadesini kullandı.

Omicron varyantının zararsız olmadığını aktaran Lauterbach, “Omicron varyantı her zaman hafif geçmiyor. Çok sayıda ölüm aşı olunduğundan dolayı engellendi.” değerlendirmesinde bulundu.

Toplam Vaka Sayısı 20 Milyona Yaklaştı

RKI Başkanı Wieler de sağlık sisteminin büyük bir baskı altında olduğunu söyledi. Her hafta 1000’den fazla kişinin Omircron varyantından dolayı hayatını kaybettiğine işaret eden Wieler, halkı maske takma, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaya çağırdı.

ABD

Nüfus Sayımı: Kovid-19 Nedeniyle 19 Milyon Kişi Eksik Mi Sayıldı?

11 Mart 2022

Öte yandan RKI’dan yapılan açıklamaya göre, Almanya‘da Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 296 bin 498 artarak 19 milyon 893 bin 28’e yükseldi. Ülkede son 24 saatte Kovid-19’dan 288 kişinin yaşamını yitirmesiyle virüse bağlı toplam can kaybı sayısı 128 bin 110’a çıktı.

Haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısının 1756,4 olarak tespit edildiği ülkede, aktif vaka sayısı 4 milyon 246 bin 200 olarak kaydedildi. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |